Śląskie kuratorium zachęca szkoły - lepsze owoce niż słodycze z automatów

28 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Lepsze warzywa i owoce niż słodycze z automatów - podkreślano w poniedziałek w Katowicach na konferencji promującej m.in. program "Owoce w szkole". Obecnie z programu korzysta ok. 100 tys. dzieci ze szkół podstawowych województwa śląskiego.

Warzywa i owoce docierają już do ok. 1 tys. z 1140 szkół podstawowych w województwie śląskim. Według Kuratorium Oświaty w Katowicach nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas 1-3. "To program, który uczy pewnych nawyków, o których często my rodzice nie pamiętamy. Warto z niego skorzystać, zwłaszcza, że owoce i warzywa są za darmo a szkoła, czy organ prowadzący też nie wnoszą żadnych opłat" - powiedział kurator oświaty Stanisław Faber.

Kurator wskazał, że dyrektor szkoły może kreować pewne zachowania i nawyki żywieniowe. "Zachęcałbym dyrektorów szkół, by przed podpisaniem kolejnej umowy dotyczącej instalacji automatu ze słodyczami, wzięli pod uwagę, na ile to może kłócić się z pewną ideą szkoły promującej zdrowie, którą być może ich placówka lansuje. Powinniśmy pamiętać, że dzieci często ulegają pokusie" - powiedział Faber.

Celem programu "Owoce w szkole" jest zachęcenie dzieci do jedzenia większych ilości owoców i warzyw oraz ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia. Produkty dostarczane są do szkół kilka razy w tygodniu, mogą to być m.in. jabłko, gruszka, marchew, papryka słodka, czy truskawka (tylko w sezonie). Dzieci chętnie też sięgają po soki owocowe i owocowo-warzywne.

"Chciałbym podkreślić, że jest to program połączony z zadaniami edukacyjnymi. Uczestniczymy w zajęciach podejmujących temat zdrowego odżywiania. Są prelekcje, pytania i nagrody, które pokazują dzieciom jak zdrowo należy się odżywiać. Im wcześniej ich tego nauczymy tym lepiej" - powiedział PAP dyrektor katowickiego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego Tomasz Żabiński.

W konferencji "Owocna szkoła" udział wzięło blisko 300 nauczycieli i dyrektorów szkół z województwa śląskiego.

Program "Owoce w szkole", zmierzający do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania jest programem Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Uruchomiony został przez Komisję Europejską w 2009 roku.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!