I faza badań klinicznych

26 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Żadna substancja nie zostanie podana człowiekowi, jeżeli nie przejdzie pozytywnie etapu przedklinicznego. Od I fazy testów mówimy o badaniu klinicznym leku (możesz się także spotkać z nazwą „eksperyment kliniczny”).

Na każdym etapie badania klinicznego udział jest dobrowolny i każdy etap odznacza się innymi wymogami. W pierwszej fazie nie uczestniczą jeszcze ludzie chorzy, dla których dany lek jest opracowywany. 

Pierwsza faza należy do najbardziej ryzykownych, więc substancję bada się na możliwie niewielkiej grupie osób - grupa liczy zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu osób pod ścisłą obserwacją lekarza. Wśród ochotników do I fazy preferuje się mężczyzn, ponieważ na tym etapie często nie jest pewne, jak lek zadziałałby na płód w przypadku ciąży. Ochotnicy zgłaszają się sami. O badaniu mogą dowiedzieć się od lekarza albo poprzez ogłoszenie w mediach.  

Badania I fazy cechuje cel poznawczy (o celu terapeutycznym mówimy, kiedy testowany lek leczy grupę uczetników, czyli od II fazy, w której uczestniczą chorzy).

Uczestnik przed przystąpieniem do badania zostaje poinformowany o możliwych skutkach ubocznych i może sam zdecydować, czy nie będą w jego opinii zbyt dotkliwe. Ochotnik powinien dostać takie w pisemnej formie, dzięki czemu będzie mógł się na spokojnie z nimi zapoznać. 

Uczestnicy do I fazy muszą być przygotowani na częste pobieranie krwi – z tego powodu w tej fazie badań czasem odrzuca się honorowych krwiodawców, którzy w poprzedzającym kwartale oddawali krew, ponieważ ich układ krwiotwórczy jest wówczas osłabiony.

W zależności od tego, jak specyfik jest testowany, uczestnicy muszą się liczyć zarówno z mniej kłopotliwymi badaniami (EEG, USG, EEG) jak i z tymi bardziej uciążliwymi (np. gastroskopia).

Na tym etapie uważnie obserwuje się tolerancję i dawkowanie leku (jego farmakodynamikę). Zaczyna się od podawania małych dawek, po czym ustalana jest minimalna i maksymalna dawka, jaką powinien przyjmować człowiek. Bada się jak organizm toleruje lek, jak długo jest on wchłaniany oraz jaki sposób jest wydalany z organizmu.

Ochotnicy zostają ubezpieczeni na wypadek uszczerbku na zdrowiu. Dzieje się tak na wszystkich etapach badań klinicznych. Jeżeli konieczne okaże się leczenie związane ze skutkami przyjmowanego specyfiku, ubezpieczenie  pokryje jego koszty. 

W rzeczywistości w Polsce nie prowadzi się zbyt wiele badań w I fazie. 

Dla głodnych wiedzy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych opisuje pierwszą fazę jako:  polegającą na pierwszym podaniu przyszłego produktu leczniczego człowiekowi, zwykle przeprowadzaną z udziałem zdrowych ochotników; celem badania jest dokonanie wstępnej oceny bezpieczeństwa i zebrania pierwszych danych farmakokinetycznych, a jeżeli to możliwe, również określenie profilu farmakodynamicznego substancji czynnej u ludzi (§ 7 , ust. 1).  

<< < 1 2 > >>
Źródło: DobreBadanie.pl

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!