Leki dla niepełnosprawnych bezpłatne lub ryczałtowe

30 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Resort zdrowia stara się, by leki potrzebne osobom niepełnosprawnym były bezpłatne lub ryczałtowe - powiedział podczas okrągłego stołu ws. wsparcia dla osób niepełnosprawnych minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

"Staramy się, żeby wszystkie leki potrzebne osobom niepełnosprawnych znalazły się w formule bezpłatnej lub ryczałtowej, ale musimy precyzyjnie wiedzieć, które to leki. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje, ale nie można wszystkiego zrobić na raz" - mówił minister.

Poinformował, że trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym dostępu do wyrobów medycznych. "Rozporządzenie - bardzo ważne dla państwa - już zostało zmienione, ale chcemy je dalej zmienić i ułatwić ten dostęp. Chodzi o to, żeby pacjenci nie musieli wędrować po urzędach, żeby potwierdzać, że mają prawo do określonych leków czy wyrobów medycznych" - wyjaśnił Arłukowicz.

Resort przygotowuje też mechanizmy zwiększające dostęp do wyrobów medycznych, np. bardzo potrzebnych niepełnosprawnym pieluchomajtek. W jego ocenie spotkanie powinno zakończyć się podziałem na grupy robocze, w których będą omawiane konkretne postulaty i rozwiązania.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda przypomniał podczas spotkania, że obecnie w systemie wsparcia skierowanego do osób niepełnosprawnych jest ok. 14 mld zł. "Zastanówmy się, jak rozłożyć akcenty, żeby wesprzeć osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów, jak pomóc im w aktywizacji" - mówił.

Jego zdaniem potrzebna jest zmiana filozofii – trzeba zastanawiać się nie nad tym, do czego osoba niepełnosprawna się nie nadaje, ale w jakich obszarach może być aktywna.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!