Żadne dziecko nie powinno zgubić się w systemie ochrony zdrowia

30 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Potrzebujemy uporządkowanego przepływu informacji o dziecku pomiędzy placówkami ochrony zdrowia; żadne dziecko nie powinno zgubić się w tym systemie - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który wystosował w tej sprawie pisma do resortu zdrowia oraz MPiPS.

Zdaniem RPD szpital, w którym urodziło się dziecko, powinien przekazywać informację o tym fakcie do placówki sprawującej podstawową opieką zdrowotną nad jego matką; dzięki temu lekarz POZ miałby możliwość sprawdzenia, czy nowo narodzone dziecko zostało objęte opieką zdrowotną.

"To jest moim zdaniem dobra systemowa propozycja, która koresponduje z moimi wcześniejszymi postulatami, aby każde dziecko było badane przez lekarza przynajmniej raz w roku i miało książeczkę zdrowia, gdzie byłyby wpisywane wszystkie informacje. Gdyby było zgłaszane, miało zakładaną książeczkę i co najmniej raz do roku zgłaszałoby się na badanie, to faktycznie system byłby szczelny i można by skutecznie monitorować jego los" - powiedział PAP Michalak.

W wystąpieniu do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza rzecznik napisał, że do zwrócenia uwagi na potrzebę wprowadzenia takiego systemy skłoniły go m.in. historie chłopca przywiezionego do szpitala w stanie skrajnego wyniszczenia organizmu i półrocznej dziewczynki, która zmarła w wyniku zagłodzenia, które w ostatnim czasie obiegły media.

Zdaniem prokuratury, 4-latek, który trafił do szpitala z podłódzkiego Rzgowa, od pół roku był bity po całym ciele m.in. skórzanym pasem, głodzony lub karmiony resztkami jedzenia. RPD we wtorek przystąpił do postępowania toczącego się w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu media informowały o śmierci półrocznej dziewczynki z okolic Nowego Sącza. Podawano, że przed śmiercią od kilku tygodni dziecko nie jadło, nie było szczepione i nie było też pod opieką lekarza. Rodzice usłyszeli zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci.

Zdaniem Michalaka przykłady te pokazują, że potrzebny jest monitoring sytuacji każdego dziecka, który powinien być tak zorganizowany, by nie było możliwe „zagubienie” żadnego z nich w systemie ochrony zdrowia.

"W obowiązującym stanie prawnym placówka ochrony zdrowia, w której urodziło się dziecko, ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. (...) Nie ma natomiast obowiązku zgłoszenia nowo narodzonego dziecka do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która będzie się nim zajmowała po powrocie do domu. Powinni tego dokonać rodzice" - pisze RPD.

Jednak w jego opinii konieczne jest stworzenie dodatkowych prawnych zabezpieczeń, umożliwiających monitoring losów dziecka. "Obecnie, dopiero po osiągnięciu przez nie wieku szkolnego, można ustalić - z urzędu - jego historię" - zwrócił uwagę Michalak.

W systemie, który proponuje RPD, szpital zawiadamiałby o urodzeniu dziecka placówkę POZ; informację, czy dziecko zostało objęte opieką zdrowotną, lekarz powinien uzyskać od rodziców, a następnie potwierdzić ją u lekarza pediatry. W przypadku, gdyby okazało się, że dziecko nie jest pod opieką lekarską, powinien mieć obowiązek poinformowania o tym służb socjalnych, które mogłyby zbadać sytuację rodziny.

Resorty mają 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!