Okrągły stół w sprawie niepełnosprawnych

30 kwi 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zakończył się obradujący w środę w ministerstwie pracy okrągły stół ws. wsparcia osób niepełnosprawnych. Powołano pięć podzespołów, które zajmą się konkretnymi zagadnieniami. Wśród nich jest podzespół ds. zdrowia i rehabilitacji. Pierwsze spotkania podzespołów zaplanowano od 12 do 14 maja.

Podział na pięć podzespołów do spraw: orzecznictwa, zdrowia i rehabilitacji, aktywizacji i opieki instytucjonalnej, dzieci i młodzieży, opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych zaproponował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podzespołem ds. zdrowia będzie się zajmował wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zespół ten zbierze się w ciągu dwóch tygodni i zajmie się najpilniejszymi sprawami z tego obszaru. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że podzespół zajmie się m.in. kwestią dostępności leków. Zaznaczył, że nie jest możliwe, by wszystkie leki potrzebne niepełnosprawnym były bezpłatne.

"Musimy spośród tysięcy leków wybrać te, które muszą być dla pacjentów dostępne w przystępnej cenie lub czasem bezpłatnie. (...) Musimy wyłuskać grupę leków bezwzględnie potrzebnych tym rodzicom, tym opiekunom, tym niepełnosprawnych, gdzie te leki w zamienniku powinny być dostępne albo bezpłatnie, albo w ryczałcie, albo w niewielkiej opłacie. I to robimy" – mówił minister.

W pozostałych podzespołach będą: wiceminister pracy Jarosław Duda w zajmującym się sprawami orzecznictwa, w podzespole ds. dzieci i młodzieży – Elżbieta Seredyn i Duda (reprezentujący resort pracy) i wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, w zespole ds. opiekunów dorosłych niepełnosprawnych - również Seredyn i Duda, a aktywizacji - wiceminister pracy Jacek Męcina. W części posiedzeń weźmie udział Kosiniak-Kamysz.

Debata "Jak wspierać osoby niepełnosprawne?" zorganizowana została przez ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza m.in. w odpowiedzi na protesty opiekunów dzieci niepełnosprawnych i niepełnosprawnych dorosłych. Protestujący przerwali swoje akcje; teraz liczą na dialog z rządem.

Miało być to pierwsze z serii spotkań, których efektem ma być wypracowanie "mapy drogowej" dotyczącej systemowego - nie tylko finansowego - wsparcia niepełnosprawnych i ich opiekunów.

W okrągłym stole uczestniczyli m.in. szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz, prof. Irena Wóycicka z kancelarii prezydenta, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, parlamentarzyści, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i opiekunowie niepełnosprawnych.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych wskazywali m.in. na konieczność zrównania uprawnień przysługujących tej grupie z prawami rodziców niepełnosprawnych dzieci. Mówiono też o potrzebie podwyższenia renty socjalnej, zasiłku pielęgnacyjnego, zabezpieczenia rodzica po śmierci dziecka, którym się opiekował.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że pierwszy etap prac nad zmianami, których domagali się protestujący, został zakończony - ustawa przywracająca wsparcie dla opiekunów osób dorosłych oraz ustawa podwyższająca świadczenia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci są podpisane przez prezydenta. "Zgodnie z obietnicą przystępujemy do rozmów" - powiedział.

Minister ocenił, że ze wszystkich stron pojawiają się głosy o pilnej potrzebie zmian w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności i takie zmiany powinny być wdrożone jak najszybciej. W jego opinii system ten z jednej strony wymaga uszczelnienia, z drugiej - większej elastyczności, np. w przypadku schorzeń, które nie dają szans na poprawę, orzeczenia powinny być wydawane na okres dłuższy niż rok czy dwa.

Minister mówił także o propozycjach, z którymi wychodzi jego resort. Zmienić się ma system dopłat, np. do turnusów rehabilitacyjnych. Dziś maksymalna kwota to 1338 zł; resort proponuje zwiększenie jej do 1529 zł. Zwiększyć mają się również dopłaty do sprzętu rehabilitacyjnego - z 60 proc. do 80 proc. oraz do likwidacji barier architektonicznych i w komunikowaniu się - z 80 proc. do 95 proc.

Kosiniak-Kamysz mówił, że zmiany te można wprowadzić w drodze nowelizacji właściwych rozporządzeń, a więc w ciągu kilku tygodni.

Minister chce też, by powstał ogólnopolski system informacji o pomocy dla niepełnosprawnych. "Chciałbym, aby powstała infolinia - docelowo w każdym powiecie – na temat środków, z jakich osoby niepełnosprawne mogą korzystać. Pierwsza powstałaby w MPiPS, kolejne na poziomie lokalnym" - zapowiedział.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!