Przetoczenie krwi działa jak eliksir młodości, przynajmniej u myszy

5 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Odwieczne marzenie o eliksirze młodości może się wreszcie ziścić. Uczeni w kilku niezależnych badaniach po raz pierwszy odmłodzili myszy przetaczając im krew młodych osobników - informuje „Nature Medicine”.

Podobne eksperymenty było już prowadzone, ale wykazano w nich jedynie, że przetaczając młodym zwierzętom krew starszych osobników, pogarsza się sprawność ich mózgu. Nikt dotąd nie przeprowadził badań, które wykazałyby, że jest również zależność odwrotna.

Dokonali tego biolodzy Tony Wyss-Coray ze Stanford University oraz Saul Villeda z University of California San Francisco (USA), którzy przeprowadzili dwa eksperymenty. W jednym z nich wstrzyknęli 18-miesięcznym myszom, będącym w końcowej fazie życia, plazmę krwi pobraną od trzymiesięcznych gryzoni (czyli młodych dorosłych). W drugim połączyli krwioobiegi starszych i młodych myszy.

W obu próbach mózgi starszych osobników wyraźnie się odmłodziły. Wykazywali oni większą zdolność uczeni się i zapamiętywania. Objawiało się to tym, że myszy popełniały mniej błędów w wodnym labiryncie, szybciej również się uczyły, gdy drażniono je prądem elektrycznym.

Obserwacje te potwierdziła autopsja mózgów starych myszy, które zrewitalizowano przetoczeniem krwi. Stwierdzono w nich zmiany strukturalne, więcej było naczyń krwionośnych i neuronów oraz połączeń nerwowych, a także związanych z uczeniem się molekuł.

"Wykazaliśmy, że przynajmniej niektóre związane z wiekiem upośledzenia funkcji mózgu są odwracalne" - twierdzi Saul Villeda w komentarzu do badań. Te korzystne zmiany dotyczą również hipokampu, ośrodka uczeni się i zapamiętywania, które ulega uszkodzeniu u chorych na chorobę Alzheimera.

Eric Kandel z Columbia University, laureat Nagrody Nobla z 2000 r. za badania nad pamięcią, twierdzi, że we krwi osób młodych muszą się znajdować substancje wywołujące w organizmie korzystne efekty i zanikające wraz z wiekiem.

Potwierdzają to badania dr. Lee Rubina z Harvard University, które wykazały, że transfuzja krwi młodych myszy poprawia również węch starych osobników, i to do tego stopnia, że jest on niemal taki sam, jak u młodych gryzoni. W tych eksperymentach autopsja mózgu również potwierdziła powstanie w ośrodku węchowym nowych neuronów.

Dr Rubin twierdzi, że przetaczaniem krwi można zrewitalizować każdy mózg, bez względu na wiek. Wyniki jego badań zostaną opublikowane w piątek, na łamach najbliższego wydania ”Science” - pisze Reuters. Zdaniem badacza korzystny wpływ na mózg wywiera znajdujący się we krwi młodych myszy czynnik wzrostu GDF11.

Uczony twierdzi, że jest on wytwarzany zarówno w organizmie gryzoni, jak i ludzi. Jest zatem duża nadzieja na to, że przy jego użyciu będzie można rewitalizować mózgi starszych wiekiem ludzi. Zapowiada, że pierwsze próby na ludziach rozpoczną się za 3-5 lat.

W innych badaniach wykazano, że przetoczenie krwi młodych osobników korzystnie wpływa również na mięśnie. Starsze myszy nie tylko lepiej radziły sobie w labiryncie, ale również dłużej były w stanie ćwiczyć. Aż trudno w to wszystko uwierzyć. Nigdy dotąd nie wiązano tak dużych nadziei z przetaczaniem krwi. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!