Droższe jedzenie lepiej smakuje

6 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Konsumenci czerpią więcej przyjemności z jedzenia w restauracjach, w których muszą więcej wydać na posiłek - doszli do wniosku amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Cornella.

Badacze zaobserwowali, że osoby badane lepiej oceniały potrawy i samą restaurację typu „jesz, ile chcesz”, jeśli więcej zapłaciły za jedzenie. Co ważne, wyższa suma przeznaczona na konsumpcję wcale nie powodowała, że spożywały one większe ilości produktów.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Biologii Eksperymentalnej, która odbyła się w pod koniec kwietnia w San Diego (USA).

Osoby badane podzielono na dwie grupy, które zaprowadzono do restauracji-bufetu, w której po uiszczeniu opłaty za wstęp można jeść bez żadnych ograniczeń. Jedna grupa musiała zapłacić za wejście 4 dolary, a druga 8. Po obiedzie zapytano badanych o wrażenia i poproszono o ocenę smaku potraw i jakości odwiedzonej restauracji.

Okazało się, że konsumenci, którzy zapłacili więcej za swój posiłek, oceniali potrawy jako smaczniejsze, a restaurację jako lepszą niż osoby, które zjadły taniej. Ponadto, badani, którzy wydali mniej pieniędzy, częściej narzekali, iż czują się przejedzeni lub winni z powodu spożycia posiłku, chociaż tak naprawdę zjedli tyle samo, co pozostali.

„Jeśli jesteś konsumentem i chcesz zjeść w bufecie, najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to wybrać najdroższy bufet, na jaki cię stać. Wcale nie zjesz więcej, ale będziesz miał lepsze doświadczenia” – radzi Brian Wansink, jeden z badaczy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!