Lekarze o możliwościach poprawy wyników leczenia raka płuca

26 sty 2011 r.

Badania przesiewowe wśród najbardziej narażonych na raka płuca, refundacja badań genetycznych, pozwalających dobrać leki oraz częstsze stosowanie chemioradioterapii – to działania, które mogą poprawić wyniki leczenia tego nowotworu w Polsce, uważają eksperci. Swoje opinie i propozycje na ten temat zaprezentowali podczas wtorkowej debaty w Warszawie lekarze różnych specjalności zajmujący się terapią chorych na raka płuca.

Obecnie nie ma jednak dobrych systemowych rozwiązań finansowania badań genetycznych wykrywających tę mutację, dlatego wykonuje się ich ciągle za mało, podkreślił prof. Krzakowski. W części przypadków finansuje je producent leku. W niektórych placówkach lek podawany jest pacjentom bez badań genetycznych. Tymczasem, chorym, którzy jej nie mają lek nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Poza tym, z drogiego leczenia mogliby skorzystać ci, którym ono naprawdę pomoże, podsumowali eksperci.

 

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

 

krf/bsz

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!