Karmienie piersią wspomaga rozwój korzystnych bakterii w jelitach

11 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Największy wpływ na rozwój flory bakteryjnej w jelitach dziecka ma karmienie piersią - wykazały badania przeprowadzone przez duńskich naukowców, które ukazały się w piśmie "Applied and Environmental Microbiology".

Jak informuje magazyn wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne, karmienie piersią stymuluje rozwój korzystnych bakterii mlekowych w jelitach malucha, co sprzyja lepszemu rozwojowi układu odpornościowego.

Wiele wcześniejszych analiz wykazało, że w porównaniu z dziećmi karmionymi z butelki, dzieci karmione piersią rosną nieco wolniej i są szczuplejsze, ale za to rzadziej są otyłe oraz w mniejszym stopniu narażone na alergie, cukrzycę czy nieswoiste zapalenie jelit w późniejszym życiu. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego są to zasługi bakterii, które rozwijają się w jelitach.

"Stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest zdrowa flora bakteryjna jelit dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Dzieci rodzą się bez tych bakterii, dlatego interesuje nas zidentyfikowanie czynników żywieniowych, które kształtują rozwój flory bakteryjnej w pierwszych trzech latach życia" - mówi autorka badań Tine Rask Licht.

Badaniami objęto 330 duńskich dzieci, które obserwowano przez trzy lata (skład flory bakteryjnej analizowany był w 9., 18. i 36. miesiącu życia). Okazało się, że wyraźna zmiana kompozycji flory bakteryjnej w jelitach następuje pomiędzy 9. a 18. miesiącem życia - gdy dzieci przestają być karmione piersią i wprowadzane zostają inne rodzaje pokarmu. Mikroflora rozwija się jednak nadal do trzeciego roku życia - staje się wówczas bardziej zróżnicowana i stabilna.

"Wyniki te potwierdzają, że - wbrew wcześniejszym założeniom - mikroflora jelitowa nie jest stabilna od momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Ważne zmiany zachodzą w pierwszych trzech latach. Oznacza to, że w tym okresie bakterie jelitowe są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych niż w późniejszym wieku" - zauważa badaczka. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!