Rak rozprzestrzenia się przy pomocy złego cholesterolu

12 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zły cholesterol LDL sprzyja powstawaniu przerzutów, bo ułatwia przemieszczanie się komórek rakowych po organizmie, pomagając krążyć integrynom – czytamy w czasopiśmie „Cell Reports”.

Badacze z Uniwersytetu w Sydney (Australia) wykazali, że cholesterol niskiej gęstości LDL odgrywa dużą rolę w procesie metastazy, czyli tworzenia się wtórnych guzów nowotworowych, bo sprzyja rozprzestrzenianiu się komórek rakowych. Tymczasem dobry cholesterol HDL (o wysokiej gęstości) pomaga utrzymać niebezpieczne molekuły na miejscu.

Wszystko odbywa się za pośrednictwem integryn – cząsteczek znajdujących się na powierzchni komórek, które pozwalają na ich agregację i migrację.

W ostatnich latach zaobserwowano, że integryny umożliwiają komórkom nowotworowym odłączanie się od pierwotnego ogniska chorobowego i rozprzestrzenianie się po organizmie w celu tworzenia nowych guzów.

Nie od dzisiaj wiadomo też, że integryny są zdolne do przemieszczania się z powierzchni komórki rakowej do jej wnętrza, a cholesterol bierze czynny udział w kontrolowaniu tego procesu.

Teraz naukowcy udowodnili, że wysokie stężenie złego cholesterolu ułatwia integrynom obecnym w komórkach nowotworowych wędrowanie po ciele, a wysokie stężenie dobrego cholesterolu pomaga zatrzymać je na miejscu.

„Zły cholesterol kontroluje przepływ w małych naczyniach krwionośnych, w których także występują integryny, a to wywiera olbrzymi wpływ na zdolność komórek rakowych do przemieszczania się i rozprzestrzeniania po ciele” – mówi starszy autor badania prof. Thomas Grewal. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!