Polki nie dbają o swoje zdrowie. Z zawałem trafiają do szpitala 30 minut później niż mężczyźni

13 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety w Polsce dwa razy częściej umierają na zawał serca niż np. Hiszpanki, a udar mózgu dotyka je trzy razy częściej niż Francuzki. Częściej chorują także na nadciśnienie tętnicze i palą prawie tyle samo papierosów co mężczyźni - alarmuje dziennik Rzeczpospolita.

Utarło się, że to mężczyźni są narażeni na zawał serca, więc kobiety lekceważą ostry ból w klatce piersiowej. Z tego powodu docierają do szpitala znacznie później niż mężczyźni.

- Polki z zawałem o kluczowe 30 minut później niż mężczyźni trafiają do szpitala, co  opóźnia wykonanie koronarografii - opowiada "Rzeczpospolitej" o kobietach prof. Anna Fijałkowska z Zakładu Kardiologii Instytutu Matki i Dziecka.

Zdaniem lekarzy Polki zaniedbują własne zdrowie, ponieważ są zbyt skoncentrowane na trosce o bliskich. Pochylone nad kichającym dzieckiem, ignorują własne zdrowie - pisze "Rzeczpospolita".

Więcej we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!