Leki biologiczne zdominowały nowoczesne lecznictwo

14 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Do lecznictwa wprowadzane są głownie nowej generacji leki biologiczne rewolucjonizujące terapie wielu chorób - uważają eksperci na konferencji „Biotechnologia 2014” w Warszawie. Coraz częściej pojawiają się będące ich odpowiednikami tzw. leki biopodobne.

Leki biologiczne najczęściej wykorzystuje się w onkologii i reumatologii, do leczenia nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Podkreślono, że te preparaty wytwarzane przy użyciu żywych komórek doprowadziły do przełomu w leczeniu wielu schorzeń.

Kierownik klinki onkologicznej przy ul. Wawelskiej, należącej do Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Piotr Wysocki powiedział, że w onkologii największe nadzieje wiązane są immunoterapią, która może wkrótce zrewolucjonizować leczenie zaawansowanego czerniaka. „Dzięki stosowanym w tej terapii lekom biologicznym u części chorych można uzyskać nawet wieloletnie przeżycia, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia” – podkreślił.

Michał Jachimowicz z firmy MAHTA zajmującej się finansami w systemie ochrony zdrowia przyznał, że leki biologiczne są bardzo drogie, ale nie należy patrzeć jedynie na ich cenę, ale przede wszystkim na to, jakie dają efekty terapeutyczne. „Do niedawna przyjmowano, że terapia jest opłacalna, gdy koszt przedłużenia choremu życia o jeden rok, nie przekracza trzykrotnej wartości PKB w przeliczeniu na jedną osobę. Jednak coraz więcej państw odchodzi od tego przelicznika uznając go za przestarzały” - podkreślił ekspert.

Dodał, że leki biologiczne rzadko mieszczą się w tym przeliczniku, jednak dzięki tym preparatom chorzy dłużej żyją i nie pobierają rent, są często w na tyle dobrym stanie zdrowia, że mogą prowadzić aktywny tryb życia i kontynuować pracę zawodową. „W Polsce trzykrotność PKB per capita wynosi obecnie 111 500 zł i jest to kwota, która często nie wystarcza do sfinansowania nowej generacji leków biologicznych” – powiedział Jachimowicz.

Wiele kontrowersji wywołują coraz częściej wprowadzane do lecznictwa tzw. leki biopodobne. Prof. Paweł Grieb z zakładu farmakologii doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie wyjaśnił, że są one wprowadzane na rynek po wygaśnięciu ochrony patentowej na innowacyjny lek biologiczny, np. taki, jak rekombinowana insulina ludzka.

„Zgodnie z wytycznymi przyjętymi w Unii Europejskiej w 2005 r. wprowadzenie do terapii leku biopodobnego, nazywanego również bionastępczym, wymaga przeprowadzenia badań klinicznych wykazujących podobieństwo do leku innowacyjnego” – podkreślił specjalista. Badania kliniczne mogą być skrócone, trzeba jednak wykazać, że lek biopodobny jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny.

Dodał, że wymagania jakościowe przy rejestracji leków bionastępczych są takie same lub nawet wyższe, niż w przypadku referencyjnego leku innowacyjnego. Po wprowadzeniu do lecznictwa jego skuteczność i bezpieczeństwo musi być stale monitorowane. Nie można powiedzieć, że jakość leku biopodobnego jest gorsza niż jego pierwowzoru” – podkreślił Grieb.

Prof. Karina Jahnz-Różyk z zakładu immunologii i alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie powiedziała, że za mało mówi się o bezpieczeństwie leków biologicznych. Spośród wszystkich publikacji, jakie się ukazały na ich temat, jedynie 2,9 proc. dotyczyło wywoływanych przez nie działań niepożądanych.

Dr Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badań Niepożądanych Działań Leków UJ w Krakowie stwierdził, że jedynie po dłuższym okresie stosowania wiadomo, jakie skutki uboczne wywołuje dany lek. W ostatnich 30 lat ponad 120 cząsteczek wycofano z rynku z powodu działań niepożądanych.

„W przypadku leków biopodobnych ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest mniejsze niż wtedy, gdy wprowadza się do terapii innowacyjny lek biologiczny” – podkreślił Grieb. Dodał, że metody monitorowania wykorzystywanych w lecznictwie wszelkiego typu leków biologicznych są coraz lepsze.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!