Karmienie piersią i antykoncepcja zmniejszają ryzyko raka

16 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

W przypadku kobiet posiadających mutacje genu BRCA ryzyko raka jajnika może obniżyć się dzięki karmieniu piersią, antykoncepcji hormonalnej lub podwiązaniu jajników - informują naukowcy, których wnioski ukazały się w "Journal of the National Cancer Institute".

Mutacje genów supresorowych BRCA1 i BRCA2 są dziedziczone. Szacuje się, że od 55 do 65 proc. kobiet, które posiadają mutację BRCA1 oraz 45 proc. kobiet posiadających mutacje BRCA2 zachoruje na raka piersi przed 70. rokiem życia (w porównaniu z 12 proc. kobiet w populacji ogólnej). Zachorowalność na raka jajnika przed 70. rokiem życia wynosi około 39 proc. wśród kobiet z mutacją BRCA1 i 17 proc. wśród kobiet z mutacją BRCA2 (1,4 proc. w populacji ogólnej). Obie mutacje mogą ponadto zwiększać ryzyko innych nowotworów.

Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) przestudiowali 44 przeprowadzone dotychczas analizy dotyczące ryzyka raka jajnika u kobiet z mutacjami genu BRCA1 i BRCA2. Zauważyli, że karmienie piersią i podwiązanie jajowodów miało związek ze zmniejszonym ryzykiem raka jajnika u pań z mutacją BRCA1, a antykoncepcja hormonalna ze zmniejszonym ryzykiem tego nowotworu u pań z obiema mutacjami.

"Nasza metaanaliza przekonuje, że dziedziczenie nie jest wyrokiem. Dzięki odpowiedniej współpracy z lekarzami kobiety posiadające mutacje BRCA mogą podjąć kroki prowadzące do zmniejszenia ryzyka raka jajnika" - podsumowuje autor badań dr Timothy R. Rebbeck.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!