Dawca komórek macierzystych może być otyły

16 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI), a więc otyłe, mogą być równie dobrze dawcami komórek macierzystych, co osoby o zdrowej wadze - informuje serwis „BBC News/Health”.

Przeszczepy komórek macierzystych stosowane są między innymi w leczeniu białaczki. Aż dwie trzecie pacjentów nie jest w stanie znaleźć odpowiedniego dawcy we własnej rodzinie. Tym większe znaczenie ma każdy potencjalny dawca.

Dotychczas uważano, że u osób bardzo otyłych pobranie wiąże się z bardziej nasilonymi skutkami ubocznymi - na przykład bólem kości.

Dr Annelies Billen pracująca dla prowadzącej rejestr dawców szpiku organizacji Anthony Nolan oraz dr Rachel Pawson z British Bone Marrow Registry przeprowadziły małe badanie na 19 osobach z BMI powyżej 35.

Przez rok po pobraniu komórek macierzystych techniką zwaną PBSC monitorowały stan zdrowia tych dawców. Nie zaobserwowały skutków ubocznych większych niż u osób o BMI poniżej 35.

Jak twierdzą autorki badań, nie ma powodu, aby nie pobierać komórek macierzystych od osób BMI pomiędzy 35 a 40, klasyfikowanych jako „bardzo otyłe”.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!