Psi nos wykrywa raka prostaty

20 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Specjalnie przeszkolone psy mogą wykryć ślady raka prostaty w moczu - twierdzą włoscy naukowcy. Wyniki swoich obserwacji przedstawili podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, który odbywa się w dniach 17-21 maja w Orlando na Florydzie.

Zespół z Istituto Clinico Humanitas w Mediolanie wytrenował dwa owczarki niemiecki w celu wykrywania w moczu lotnych związków organicznych charakterystycznych dla raka gruczołu krokowego. Psy otrzymywały nagrodę za każdym razem, gdy prawidłowo zidentyfikowały próbkę (usiadły obok niej).

Następnie czworonogi miały odróżnić próbki moczu 320 chorych mężczyzn (o różnym stopniu zaawansowania raka) od 357 zdrowych. Jak się okazało, udało im się prawidłowo zidentyfikować aż 98 proc. próbek.

Już wcześniejsze obserwacje wykazały, że psy mogą okazać się pomocne w wykrywaniu raka i innych chorób. Ostatnio ustalono, że są one w stanie zidentyfikować osoby cierpiące na raka płuca po oddechu - zauważa komentujący badania dr Charles Ryan z Uniwersytetu Kalifornijskiego, dodając, że wykorzystanie psów w diagnostyce wydaje się jednak mało prawdopodobne.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!