Przewlekły ból może mieć podłoże genetyczne

21 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Cztery bolesne, przewlekłe schorzenia łączy wspólny element genetyczny, co sugeruje, że są przynajmniej w pewnym stopniu dziedziczne - informuje pismo „Pain”.

Przewlekły ból, który utrzymuje się lub nawraca miesiącami, to częsty problem zdrowotny, dotyczący wielu milionów osób. Może mieć wiele przyczyn, co utrudnia jego diagnostykę i leczenie.

Naukowcy z King's College w Londynie zbadali DNA ponad 8000 par bliźniąt - zarówno identycznych, jak i nieidentycznych. Jak się okazało, zespół jelita drażliwego (IBS), bóle mięśniowo-szkieletowe, ból w obrębie miednicy i zespół suchego oka często występowały u identycznych par bliźniąt mających takie samo DNA.

Choć we wszystkich czterech schorzeniach znaczącą rolę odgrywają zapewne czynniki środowiskowe, zdaniem autorów badań, predyspozycje genetyczne mogą odpowiadać za występowanie bólu w dwóch trzecich przypadków. Prawdopodobnie przewlekły ból ma związek z zaburzeniami dotyczącymi układu nerwowego, który przekazuje do mózgu sygnały, mimo że nie doszło do uszkodzenia tkanek.

Jak twierdzą autorzy badań, odkrycie może w przyszłości pomóc w leczeniu przewlekłego bólu. Najpierw jednak trzeba ustalić, które dokładnie geny są odpowiedzialne za jego występowanie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!