Kampania "Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią!"

22 maj 2014 r.

Materiały prasowe

Przed nami Polski Tydzień Karmienia Piersią, który w symboliczny sposób łączy dwie wyjątkowe daty, Dzień Matki oraz Dzień Dziecka. Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka to ważny element programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Dlatego właśnie temat ten podejmuje obecna kampania edukacyjna programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, realizowana pod hasłem „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią”. W jej ramach prezentujemy najnowsze wyniki badania ankietowego wśród kobiet w ciąży i mam małych dzieci, dotyczącego karmienia piersią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuację po rozszerzeniu diety nawet do 2. roku życia.

Badanie „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy w populacji polskiej” przeprowadzone przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Fundacją NUTRICIA, marzec 2011

Wyniki dot. mam dzieci w wieku 6 miesięcy:

  • Aż 32% badanych matek przestało karmić wyłącznie piersią w 1. miesiącu życia dziecka.
  • W 5. miesiącu życia dziecka wyłącznie piersią karmiło już tylko 11% mam.

Najczęstsze powody zakończenia karmienia piersią:

  • Nie miałam pokarmu 55%.
  • Miałam poczucie, że dziecko się nie najadało 30%.
  • Dziecko samo przestało ssać pierś 14%.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Fundacją NUTRICIA, aż 32% badanych mam zrezygnowało z karmienia piersią już w 1. miesiącu życia dziecka. W 5. miesiącu wyłącznie piersią karmiło już tylko 11% mam. Doświadczenia każdej mamy związane z karmieniem piersią są bardzo indywidualne. Bardzo rzadko karmienie piersią udaje się od razu, często wymaga podjęcia wielu prób.

„Wyniki uzyskane w 2014 r. w ankiecie programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wskazują na większą świadomość zarówno kobiet w ciąży, jak i matek, dotyczącą karmienia piersią. Kobiety wiedzą, że pierwszym pokarmem, jaki powinno otrzymać dziecko po urodzeniu, jest mleko matki, deklarują, że karmiły lub będą karmić. W stosunku do wcześniej przeprowadzanych badań wzrasta ilość matek dłużej karmiących swoje dzieci piersią, w pełni świadomych zaleceń. Niestety w dalszym ciągu istnieje spora grupa kobiet, które nie stosują się do zaleceń wyłącznego karmienia piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a najczęstszą przyczyną rezygnacji z karmienia jest ich zdaniem brak pokarmu.

Podobne dane publikują Anglicy i Amerykanie, również w Europie i na świecie zasadniczym powodem rezygnacji z karmienia, podawanym przez matki, jest brak pokarmu i wrażenie, że dziecko nie najada się. Trudno stwierdzić, czy takie opinie są medycznie uzasadnione oraz czy faktycznie lekarz pediatra zaleca dokarmianie, czy jest to decyzja mamy. Niestety niewiele mam korzysta z porad doradcy laktacyjnego, są to zazwyczaj kobiety z większych miast, z wyższym wykształceniem i powyżej 30. roku życia. Jestem przekonana, że rozpowszechnienie refundowanego poradnictwa laktacyjnego mogłoby wpłynąć jeszcze bardziej na zwiększenie wskaźników karmienia piersią” – komentuje prof. Barbara Królak-Olejnik z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Poza przyczynami medycznymi, powodem wystąpienia trudności w karmieniu piersią bywają też aspekty psychologiczne, takie jak stresujące poczucie odpowiedzialności, wysoki poziom lęku i obaw u młodej mamy, presja społeczna. Każda mama bardzo indywidualnie odczuwa też początki karmienia i wypracowuje własny rytuał karmienia, odpowiadający potrzebom jej i dziecka.

„Na początku wstydziłam się przystawiać dziecko do piersi przy pielęgniarkach, dopiero potem, najpierw ukradkiem, a z czasem coraz bardziej naturalnie, zaczęłam przystawiać je do piersi” – opowiada Anna Pichała, mama trojaczków, które karmiła piersią. – „Z czasem doszłam do takiej wprawy, że potrafiłam trzymać dwoje dzieci jednocześnie na rękach i w tym samym czasie podtrzymywać laktator tak, by nadal pracował. Niekiedy zasypiałam przy pracującym laktatorze i budził mnie ciepły prysznic przelewającego się z butelki mleka.”

W ramach społecznej kampanii „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią” program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia” popularyzuje karmienie piersią. Przy wsparciu Partnerów, największych w Polsce autorytetów w dziedzinie żywienia najmłodszych, przekazuje cenne wskazówki kolejnym mamom, którym dzięki temu łatwiej będzie się nauczyć wraz z dzieckiem karmienia piersią. Karmienie piersią jest jedną z 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni, które opracowali eksperci, aby w prosty sposób przekazać rodzicom podstawowe zasady prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i najmłodszych dzieci. To także ważny element programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia, które daje rodzicom małych dzieci realny wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości.

<< < 1 2 > >>
Źródło: Informacje prasowe

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!