Rusza ogólnopolska akcja bezpłatnych badań cholesterolu u dzieci

23 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Choroby układu krążenia mogą rozwijać się już przed 10. rokiem życia - uważają eksperci i zachęcają do badań . Od poniedziałku w ośmiu miastach w Polsce będzie można bezpłatnie sprawdzić poziom cholesterolu u dzieci z grupy ryzyka.

Akcja "Sprawdź cholesterol u dziecka 2014" odbędzie się w Białymstoku, Krakowie, Krasnymstawie, Lublinie, Sulechowie, Rykach, Warszawie i Zielonej Górze. Na stronie internetowej www.nazdrowie.pl podane są dokładne adresy placówek przeprowadzających testy.

Inicjatorem badań jest Kapituła Nagrody Zaufania "Złoty OTIS". Jej przewodniczący Paweł Kruś mówił na piątkowej konferencji, że na choroby układy krążenia narażone są nie tylko osoby otyłe lub z nadwagą, ale coraz częściej osoby obciążone genetycznie.

"Jeśli w rodzinie jest zawał, udar czy cukrzyca to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało dziedzicznie podwyższony poziom cholesterolu. Takie dziecko należy przed wszystkim zakwalifikować do grupy ryzyka i obserwować, by jako dorosły człowiek nie zostało nagle zaskoczone +epizodem kardiologicznym+ - udarem, zawałem, który pojawia się nie wiadomo skąd, bo człowiek jest młody, szczupły i piękny" - powiedział Kruś.

Jak dodał, choroby układu krążenia mogą rozwijać się już przed 10. rokiem życia, a pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają odkładać się nawet w drugim roku życia. "W zeszłym roku akcję prowadziliśmy w Polsce oraz na Ukrainie i wyczerpaliśmy jedynie około 10 proc. testów, które mieliśmy do dyspozycji. Zdaliśmy sobie sprawę, jak mała jest świadomość problemu oraz jak nowy, cywilizacyjny jest to problem" - powiedział Kruś.

Badanie skierowane jest do dzieci w wieku 5-10 lat. Wcześniej rodzice muszą wypełnić ankietę i odpowiedzieć na pytania dotyczące występowania w rodzinie m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy przypadków zawału serca i udaru mózgu oraz nadwagi lub otyłości u dziecka. Ankieta pomoże odpowiedzieć, czy dziecko znajduje się w grupie ryzyka i czy powinno przejść badanie. Akcja będzie trwała do wyczerpania puli 2 tys. testów.

Do akcji włączyła się Naczelna Rada Aptekarska - w miastach, gdzie zaplanowano badania, w aptekach znajdą się ulotki informacyjne o miejscu wykonywania testów. "Mam nadzieję, że nasz udział jako aptekarzy przyczyni się do tego, że rodzice wykonają znacznie więcej badań u swoich dzieci niż w ubiegłym roku" - powiedział na konferencji prezes Rady Grzegorz Kucharewicz.

Eksperci alarmują, że aż 61 proc. dorosłych Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, a dwie trzecie o tym nie wie. Tymczasem jest to, obok nadciśnienia tętniczego i palenia papierosów, główny czynnik ryzyka zawałów serca i udarów mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że aż 17,1 mln ludzi każdego roku umiera z powodu udarów mózgu i chorób serca. Aż 80 proc. przedwczesnych zgonów można byłoby uniknąć, gdyby wyeliminowano główne czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!