Lek na stwardnienie rozsiane kasuje bolesne wspomnienia u myszy

28 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Lek immunosupresyjny, fingolimod, stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego, u gryzoni okazał się skutecznie wymazywać negatywne wspomnienia - informuje miesięcznik "Nature Neuroscience".

Fingolimod jest w stanie przeniknąć przez barierę krew - mózg, co już wcześniej wskazywało, iż może mieć on dodatkowe, nieznane jeszcze działania. Naukowcy z Virginia Commonwealth University w USA, podejrzewając, że wpływ leku może dotyczyć pamięci, przeprowadzili eksperyment na gryzoniach.

U myszy wywołano reakcję lękową związaną z ponownym wejściem do klatki, w której przebywały wcześniej. Części z nich podali fingolimod, a następnie cała grupa przeszła terapię polegającą na wielokrotnym wkładaniu ich do tej samej klatki bez obecności czynnika stresującego, by mogły zapomnieć o wcześniejszym doświadczeniu. Okazało się, że myszy, którym podano lek, pozbywały się lęku znacznie szybciej niż grupa kontrolna.

Sugeruje to, że obecność fingolimodu w mózgu może wpływać na trwałość wspomnień. Nie jest jednak jasne, czy lek ten mógłby działać w podobny sposób na ludzi. Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na mechanizmie działania fingolimodu na mózg, co pomoże ustalić, czy lek ten może znaleźć zastosowanie w leczeniu zespołu stresu pourazowego.(PAP) 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!