Ruch opłaca się nawet w starszym wieku

28 maj 2014 r.

Fot. Shutterstock

Seniorzy, którzy codziennie przez co najmniej 25 minut oddają się umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, zażywają mniej leków na receptę i rzadziej w nagłych przypadkach trafiają do szpitala - wykazało badanie opublikowane w magazynie "PLOS ONE".

Wynika z tego, że konieczne są programy motywujące starsze osoby do pozostawania aktywnymi. Mogłoby to przynieść korzyści służbie zdrowia i potencjalnie zmniejszyć koszty w tym sektorze.

Badacze z Uniwersytetu w Bristolu posłużyli się danymi na temat 213 osób w wieku średnio 78 lat. Ci, którzy ćwiczyli mniej niż 25 minut dziennie - szybko chodzili, jeździli na rowerze, czy pływali - otrzymywali o 50 proc. więcej recept w kolejnych 4-5 latach niż ci, którzy byli bardziej aktywni.

Taka aktywność fizyczna prowadzi do szybszego metabolizmu i lepszego krążenia, co zmniejsza ryzyko chorób wieku starczego, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca i udar.

Naukowcy wykazali ponadto, że aktywność fizyczna wiąże się z rzadszymi nieplanowanymi pobytami w szpitalu. Najaktywniejsi badani (średnio 39 minut ruchu dziennie) mieli o połowę mniejsze ryzyko trafienia do szpitala niż osoby o najmniejszym poziomie aktywności.

Efekt utrzymywał się nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników, jak status socjoekonomiczny, wykształcenie, waga, aktualne choroby i poziom sprawności fizycznej.

Naukowcy badali aktywność za pomocą akcelerometrów - małych urządzeń monitorujących dzienny ruch - a także sprawdzali sprawność, m.in. równowagę, siłę nóg i sposób chodzenia. Przez następne cztery lata analizowani też karty medyczne uczestników - sprawdzano wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, specjalistów, nieplanowane pobyty w szpitalu, a także liczbę recept.

Pozostawanie aktywnym nie miało związku z częstotliwością wizyt u lekarza czy otrzymywanymi skierowaniami na inne szpitalne zabiegi.

"Wiemy, że prowadzenie aktywnego fizycznie życia przynosi korzyści zdrowotne w każdym wieku, ale to badanie sugeruje, że unikając zależności od leków i zapobiegając kosztownym pobytom w szpitalu możemy odnieść też korzyści finansowe" - powiedziała współautorka badania dr Bethany Simmonds. Dodała, że istnieje w takim razie konieczność tworzenia programów, zachęcających seniorów do aktywności. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!