Przedkładają prawo Boże nad ludzkie. Odmówią przepisania antykoncepcji

29 maj 2014 r.

Grupa lekarzy biorących udział w pielgrzymce na Jasną Górę zadeklarowała "wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu" – poinformowała gazeta.pl.

Ponad 3 tysiące lekarzy podpisało "Deklarację Wiary Lekarzy", która daje pierwszeństwo chrześcijańskiemu sumieniu nad prawem stanowionym. W 2013 r. Komitet Bioetyki PAN wyraził stanowisko, że lekarze nadużywają klauzuli sumienia i zbyt często odmawiają świadczeń medycznych. Deklaracja z Jasnej Góry jest odpowiedzią na krytykę komitetu. Pomysłodawczynią akcji jest lekarka Wanda Półtawska, przyjaciółka Karola Wojtyły.  

Deklaracja Wiary, mówi m.in o tym, że ciało ludzkie jest święte i nietykalne. Lekarze podpisują się w niej pod słowami, iż „moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga”. Takie uznanie wyklucza aborcję, ale także antykoncepcję i sztuczne zapłodnienie.

Inny fragment deklaracji, to stwierdzenie, że „podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”.

Punkt piąty pisma: „Uznaję pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim”.

Sytuację skomentował poseł Marek Balt. - Jeśli w szpitalu pracują osoby, które odmawiają pacjentom wykonywania procedur zgodnych z prawem, to szpital powinien stracić kontrakt z NFZ – powiedział Gazecie Wyborczej.

Lista lekarzy, którzy podpisali deklarację znajduje się tutaj  

Więcej w serwisie gazeta.pl 

Źródło: DobreBadanie.pl, il

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!