Niedobór cynku zaburza rozwój płodu

1 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Samice myszy, u których na krótko przed zapłodnieniem występował deficyt cynku, są bardziej narażone na poronienie, a ich zarodki są o 38 proc. mniejsze i słabiej rozwinięte - informuje pismo "Biology of Reproduction".

Naukowcy z Penn State's College of Agricultural Sciences w USA podawali grupie myszy pokarm pozbawiony cynku przez 4-5 dni poprzedzających owulację. Po zapłodnieniu regularnie obserwowali rozwój łożyska i zarodków.

Nieprawidłowy rozwój łożyska stanowi ważną przyczynę opóźnionego rozwoju płodu, który nie otrzymuje wówczas wystarczającej porcji składników odżywczych. U myszy z deficytem cynku płodowa strona łożyska była znacznie gorzej rozwinięta, a ekspresja kluczowych dla łożyska genów była mocno ograniczona.

Cynk może wpływać na rozwój komórki jajowej poprzez stymulowanie programowania epigenetycznego w DNA oocytów. W komórkach jajowych myszy z niedoborem cynku zaobserwowano mniejszą metylację DNA (przyłączanie grup metylowych do zasad azotowych nukleotydów), co sugeruje, że programowanie komórki przebiega nieprawidłowo.

"Badania te świadczą o tym, jak ważny jest cynk w diecie kobiety przed zapłodnieniem dla optymalnego rozwoju płodu. Nawet krótka przerwa w dostarczaniu naturalnie dostępnych składników odżywczych może mieć wpływ na jajniki i jakość komórek jajowych, a także jakość zarodka i łożyska" - mówi autor badań Francisco Diaz.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!