Winogrona dla zdrowych oczu

1 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dieta bogata w winogrona może pomóc zapobiegać chorobom siatkówki - poinformowali naukowcy podczas konferencji zorganizowanej przez Association for Research in Vision and Ophthalmology (ARVO), która odbyła się w dn. 4-8 maja w Orlando na Florydzie.

Podczas badań na myszach laboratoryjnych naukowcy z Uniwersytetu Miami zaobserwowali, że dieta zawierająca odpowiednik trzech porcji winogron dziennie miała wpływ na zachowanie prawidłowych funkcji siatkówki u gryzoni ze zmianami degeneracyjnymi. Podobnego efektu nie zauważono u osobników, którym podawano standardowy pokarm.

W przypadku myszy konsumujących winogrona reakcja fotoreceptorów siatkówki (czopków i pręcików) była trzykrotnie silniejsza niż w grupie kontrolnej. Dieta ta zapobiegała ponadto ubytkom w siatkówce. Pomagała utrzymać jej funkcje pod wpływem stresu oksydacyjnego u myszy stanowiących model zwyrodnienia plamki żółtej (choroby uszkadzającej centralną część siatkówki, gdzie znajduje się najwięcej fotoreceptorów).

Dalsza analiza wykazała, że w siatkówce badanych gryzoni zmniejszył się poziom białek prozapalnych na rzecz obecności białek chroniących receptory przed uszkodzeniami.

"Wyniki te sugerują, że winogrona mogą chronić oko poprzez różne mechanizmy - od zmian na poziomie sygnalizacji międzykomórkowej po bezpośrednie zapobieganie efektom stresu oksydacyjnego" - mówi autorka badań dr Abigail Hackam. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!