Enterprise Investors kończy inwestycję w PharmaSwiss

1 lut 2011 r.

sxc.hu

Warszawa, 1 lutego 2011 – Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI) sprzeda posiadany pakiet akcji firmy PharmaSwiss SA za łączną kwotę 52,5 milionów Euro. PEF VI wspólnie z pozostałymi akcjonariuszami sprzeda 100% akcji firmie Valeant Pharmaceuticals International, Inc. w transakcji wartej około 350 milionów Euro.

Pharma Swiss jest prywatną firmą farmaceutyczną z siedzibą w Zug w Szwajcarii. Fundusz zarządzany przez EI zainwestował w firmę w maju 2008 roku poprzez podwyższenie kapitału i był aktywnym inwestorem w spółce przez ponad 2,5 roku. Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w I lub II kwartale 2011 roku po spełnieniu przewidzianych w umowie warunków.

PharmaSwiss ma szeroki portfel produktów w siedmiu kategoriach terapeutycznych i prowadzi działalność w 19 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Serbii, Polsce, na Węgrzech i w Republice Czeskiej. Ponadto firma jest aktywna na terenie Grecji i Izraela. PharmaSwiss jest partnerem wielu firm farmaceutycznych i biotechnologicznych i oferuje im swoje usługi na całym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej w oparciu o kompetencje w takich obszarach jak sprzedaż i marketing, dystrybucja, rejestracja leków i kwestie regulacyjne. Roczne obroty w roku 2010 osiągnęły poziom 180 milionów Euro.

Valeant Pharmaceuticals International, Inc. jest międzynarodową firmą farmaceutyczną notowaną na giełdach w Nowym Jorku i Toronto (pod symbolem VRX), która opracowuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę produktów farmaceutycznych, w takich obszarach jak: urologia, dermatologia oraz markowe leki generyczne.

Jesteśmy zaszczyceni, że mieliśmy możliwość przyczynienia się do rozwoju PharmaSwiss. W trakcie trwania naszej inwestycji spółka rozszerzyła swoją obecność na kolejne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, reprezentując wiele wiodących firm farmaceutycznych i wprowadzając na rynek wiele własnych produktów. Sprzedaż w okresie naszej inwestycji wzrosła o ponad 70%. Działalność PharmaSwiss bardzo dobrze wpisuje się w strategię firmy Valeant, dlatego wierzymy, że PharmaSwiss w ramach jej struktur będzie kontynuowała rozwój jako znaczący gracz w swojej branży w regionie” – powiedział Robert Manz, Partner Zarządzający w Enterprise Investors.

Enterprise Investors jest najstarszą i jedną z największych firm private equity w Europie Środkowej i Wschodniej. Prowadząc działalność od roku 1990 zarządza funduszami o łącznym kapitale ponad 1,7 miliarda Euro. Fundusze zarządzane przez EI zainwestowały jak dotąd 1,3 miliarda Euro w 120 firm w Polsce i innych krajach regionu. Zakończenie inwestycji w 90 firmach pozwoliło Enterprise Investors osiągnąć łączne wpływy na poziomie ponad 1,5 miliarda Euro.

Enterprise Investors ma znaczące doświadczenie w inwestycjach w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej, będąc w przeszłości znaczącym udziałowcem w 10 firmach z tej branży, takich jak Polfa Kutno, Polska Grupa Farmaceutyczna, sieć aptek Apteka 21 oraz przychodnie Medycyna Rodzinna. W sumie w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia fundusze zarządzane przez EI zainwestowały jak dotąd 90 milionów Euro.

Więcej informacji: www.ei.com.pl

Źródło: Komunikat prasowy

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!