Nocne marki dłużej siedzą

4 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Osoby późno kładące się spać dłużej przebywają w pozycji siedzącej i trudniej im się zmotywować do regularnej aktywności fizycznej - wynika z nowych badań przeprowadzonych na Northwestern University w Chicago.

Deklaracje o późnym chodzeniu spać wiązały się u badanych z dłuższym przebywaniem w pozycji siedzącej. Dodatkowo osoby charakteryzujące siebie jako sowy twierdziły, że mają problemy z utrzymaniem aktywności fizycznej, m.in. z braku czasu lub trudności w realizowaniu planu ćwiczeń, bez względu na porę kładzenia się do łóżka.

"Stwierdziliśmy, że nawet wśród zdrowych, aktywnych osób, czas kładzenia się spać i preferencje związane z rytmem dobowym wpływają na nastawienie do aktywności fizycznej" - powiedziała doktorantka Kelly Glazer Baron. "Budzenie się późno i bycie nocnym markiem wiąże się z tym, że więcej czasu spędza się w pozycji siedzącej, szczególnie w weekendy. Ma to też związek z trudnościami w znalezieniu czasu na ćwiczenia" - dodała.

W ramach eksperymentu zgromadzono 123 zdrowe osoby, śpiące co najmniej 6,5 godz. na dobę. "To była wyjątkowo aktywna grupa, deklarująca średnio 83 minuty energicznego wysiłku tygodniowo" - twierdzi Baron. Jednak nawet u osób ćwiczących późne wstawanie i opisywanie siebie jako sowę wywoływało poczucie, że ciężej zabrać się do ćwiczeń.

Badaczka uważa, że w takim układzie kwestie rytmu dobowego powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu planu ćwiczeń, szczególnie w przypadku mniej aktywnych dorosłych.

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) rekomenduje, żeby dorośli zażywali co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej tygodniowo i dwa lub więcej razy w tygodniu wykonywali ćwiczenia wzmacniające mięśnie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!