Zanieczyszczone powietrze zaburza rytm serca

6 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zawarty w zanieczyszczonym powietrzu pył zawieszony może wywierać szkodliwy wpływ na serce – informuje serwis „BBC News/Health”.

Pył zawieszony - po angielsku Particulate matter(PM) to zanieczyszczenie powietrza składające się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych, substancji organicznych i nieorganicznych, zawieszonych w powietrzu.

Zespół dr Ai Milojevic z London School of Hygiene & Tropical Medicine przeanalizował dane, zebrane w Anglii i Walii w latach 2003-2009, szukając ewentualnych związków pomiędzy problemami z sercem oraz zanieczyszczeniem powietrza.

Jak się okazało, trwające przez krótki czas zanieczyszczenie powietrza ma związek ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń rytmu serca oraz powstawaniem zakrzepów krwi w płucach. Szczególnie zagrożone są kobiety i osoby starsze (po 75. roku życia). Natomiast nie znaleziono dowodów, by zanieczyszczenie powietrza wpływało na ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Komentujący najnowsze badania specjaliści z British Heart Foundation przypomnieli, że jak wykazały wcześniejsze prace, zanieczyszczenie powietrza może pogorszyć stan pacjentów cierpiących z powodu chorób serca i układu krążenia. Zdaniem British Heart Foundation niezbędne są dalsze badania, które wyjaśnią, jaki jest mechanizm oddziaływania zanieczyszczeń na serce.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2012 z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło siedem milionów osób – przyczyną ich śmierci były choroby serca, układu oddechowego oraz nowotwory.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!