Telefony komórkowe mogą przyczyniać się do bezpłodności mężczyzn

10 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Panowie, którzy noszą telefon komórkowy w kieszeni spodni, mogą nieświadomie zmniejszać swoje szanse na posiadanie potomstwa – potwierdza analiza, którą publikuje pismo „Environment International”. Mikrofale emitowane przez te urządzenia obniżają bowiem jakość spermy.

Telefony komórkowe emitują promieniowanie elektromagnetyczne – fale radiowe z zakresu mikrofal. Z tej przyczyny ich wpływ na ludzkie zdrowie jest w ostatnich latach przedmiotem intensywnych badań. Już wcześniejsze prace wskazywały, że mirofale emitowane przez te urządzenia mogą mieć szkodliwy wpływ płodność mężczyzn.

Zespół, którym kierowała dr Fiona Mathews z University of Exeter (W. Brytania), przeanalizował wyniki 10 badań, którymi łącznie objęto blisko 1,5 tys. panów, w tym pacjentów klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Oceniano trzy parametry jakości ich spermy: ruchliwość plemników (czyli ich zdolność do poruszania się w kierunku komórki jajowej), żywotność (czyli odsetek żywych plemników w ejakulacie) oraz liczebność w jednostce ejakulatu.

Okazało się, że ekspozycja na fale emitowane przez telefony komórkowe obniżała ruchliwość plemników średnio o 8 punktów procentowych, jak również odsetek żywotnych plemników w ejakulacie. Wpływ tych urządzeń na liczebność plemników był mniej widoczny.

"To badanie wyraźnie wskazuje, że ekspozycja na fale elektromagnetyczne związana z noszeniem telefonu komórkowego w kieszeni spodni może negatywnie wpływać na jakość spermy. Może to mieć szczególne znaczenie dla panów, których płodność już jest zagrożona i konieczne są przyszłe badania, by określić, jakie może to mieć konsekwencje w skali całej populacji" - komentuje dr Mathews. Badaczka ocenia, że jest to o tyle istotne, iż telefony komórkowe są obecnie używane na świecie na ogromną skalę. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!