Odpady z produkcji piwa pomogą w regeneracji kości

11 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Politechniki w Madrycie (Hiszpania) wykorzystali odpady pochodzące z warzenia piwa do stworzenia biomateriałów przydatnych w regeneracji kości – informuje czasopismo „RSC Advances”.

Wysłodziny browarniane, czyli odpady powstające przy produkcji piwa, a dokładnie obróbki słodu, już niedługo mogą posłużyć jako doskonały materiał do produkcji protez kostnych, a tym samym zastąpić dotychczasowe materiały syntetyczne lub te pozyskiwane z przetworzonych kości owiec.

Badacze zauważyli, że wysłodziny posiadają wiele związków, które wchodzą w skład budowy kości – fosfor, wapń, magnez i krzemionkę. W dodatku po odpowiedniej modyfikacji pozwalają stworzyć materiały biokompatybilne (mogące funkcjonować w żywym organizmie) o porowatej strukturze umożliwiającej całkowite unaczynienie kości po implantacji.

Do tej pory w medycynie regeneracyjnej kości stosowano zazwyczaj syntetyczne rusztowania, formy lub implanty wyprodukowane z fosforanu wapnia. Proces uzyskania takich materiałów był jednak drogi i szkodliwy dla środowiska. Dzięki badaniom nad odpadami browarniczymi możliwe będzie opracowanie nowej, tańszej i bardziej naturalnej metody wytwarzania protez kości, a skorzystają na tym nie tylko pacjenci, ale także nasze otoczenie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!