Naukowcy wywołają miażdżycę u świń, by skuteczniej pomóc pacjentom

11 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pionierski projekt wywołania zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych świń – podobnych do zmian spotykanych u ludzi – realizują naukowcy w Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland w Kostkowicach (Śląskie).

Dzięki temu będzie można skrócić drogę wdrażania nowych technologii i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. 316 tys. zł na realizację projektu przyznało placówce w ramach grantu „Sonata” Narodowe Centrum Nauki.

Projekt przewiduje wywołanie zmian miażdżycowych w tętnicach polskiej świni domowej poprzez podanie do ich ścian rozpuszczonego cholesterolu oraz wpływ na jej gospodarkę lipidową. To otworzy drogę do testowania nowoczesnych technologii, jak stenty, czy rusztowania bioresorbowalne, które potem będą mogły być zastosowane w leczeniu ludzi.

„Można obrazowo powiedzieć, że to zarażanie świń miażdżycą. Jeśli ten projekt się powiedzie, to będzie przełom. Pozwoliłoby to na testowanie nowych technologii na chorych naczyniach świń, co da nam szerszą wiedzę niż doświadczenia na zdrowych zwierzętach” – powiedział sprawujący nadzór naukowy nad CBR kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek.

„Jeżeli nasze badania zakończą się pozytywnie, to skuteczność technologii i terapii będziemy w stanie określić już na etapie eksperymentalnym, nie narażając tysięcy chorych na eksperymenty medyczne. Dziś, żeby wykazać skuteczność nowych stentów, trzeba je najpierw przetestować na 2-3 tys. chorych. Koszty takich badań są milionowe” – dodał szef projektu, kierownik Pracowni Doświadczalnej CBR dr Piotr Buszman.

Dwa ośrodki na świecie mają możliwość prowadzenia eksperymentów na wyselekcjonowanych świniach z defektem genetycznym - skłonnością do szybkiego rozwoju miażdżycy. Model ten ma jednak wady, jedną z głównych są wysokie koszty. Ponadto hodowla zwierząt z defektem trwa długo, a zmiany miażdżycowe są mało zaawansowane i niepowtarzalne.

Naukowcy z AHP zakładają, że zmiany w naczyniach polskich świń uda się zainicjować w ciągu pół roku, i to na określonych naczyniach – np. takich, na których zabiegi z anatomicznych powodów są trudne.

Roztwór cholesterolu będzie podawany za pomocą cewnika, wprowadzanego do organizmu świni przez tętnicę udową. W cewniku będą się znajdować cienkie jak włos igły, przez które do naczyń wstrzyknięty zostanie cholesterol.

Centrum Badawczo-Rozwojowe American Heart of Poland, powstałe 2 lata temu m.in. dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej, to jedyny w Polsce prywatny ośrodek wykonujący badania przedkliniczne i kliniczne w zakresie chorób układu krążenia. Działają w nim nowoczesne sale zabiegowe i operacyjne, w tym sala hybrydowa, gdzie wykonywane są zabiegi z jednoczesnym wykorzystaniem technik kardiologicznych i kardiochirurgicznych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!