Polscy naukowcy pracują nad nową zastawką aortalną

11 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Prace nad stworzeniem pierwszej polskiej zastawki aortalnej do implantacji przezskórnej rozpoczną wkrótce śląscy naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland w Kostkowicach (Śląskie).

Opracowany przez nich projekt badawczy uzyskał dofinansowanie w wysokości blisko 15 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. „Chcemy stworzyć zastawkę innowacyjną i tańszą od tych dostępnych na rynku. Dzięki temu będzie ona bardziej dostępna dla polskich pacjentów” – powiedział szef Centrum Badawczo-Rozwojowego AHP (CBR AHP) dr hab. Krzysztof Milewski.

Wprowadzenie kilka lat temu do praktyki klinicznej zabiegów małoinwazyjnej i przezskórnej techniki implantacji zastawek aortalnych w tzw. technologii TAVI było przełomowym wydarzeniem w leczeniu zwężenia zastawki aortalnej. Wcześniej jedyną metodą leczenia tej nabytej wady była operacja chirurgiczna. Jedna trzecia chorych powyżej 75. roku życia cierpiących na to schorzenie nie kwalifikuje się jednak do takiej operacji z powodu zbyt dużego ryzyka. To do nich adresowane są zabiegi TAVI.

„Przezskórna technika implantacji zastawek aortalnych o 60 proc. zredukowała śmiertelność wśród chorych. Jest to wynik rewolucyjny. Od dawna nie wymyślono tak skutecznej metody” – podkreślił prezes American Heart of Poland prof. Paweł Buszman.

Jak zaznaczył szef CBR AHP dr hab. Krzysztof Milewski, obecnie największymi wyzwaniami TAVI są stosunkowo duża średnica systemów wprowadzających zastawkę, trudna procedura jej pozycjonowania, a przede wszystkim wysokie koszty. Cały zabieg przezskórnej techniki implantacji zastawki aortalnej kosztuje ok. 100 tys. złotych. Za zabiegi płaci Ministerstwo Zdrowia, pokrywając 60–70 procent kosztów.

Chcąc rozwiązać te problemy zespół naukowy Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland kierowany przez prof. Pawła Buszmana stworzył projekt produkcji polskiej samopozycjonującej się zastawki aortalnej „InFlow”. Dla realizacji projektu powołano wieloośrodkowe i multidyscyplinarne konsorcjum „CardValve”, którego liderem jest American Heart of Poland.

Według Milewskiego pierwsza polska zastawka aortalna do implantacji przezskórnej powinna być gotowa do stosowania w leczeniu klinicznym za kilka lat. „Zdobyta w trakcie realizacji niniejszego projektu wiedza i doświadczenie stworzą możliwość prowadzenia również prac nad urządzeniami pokrewnymi do TAVI, m.in. nad zastawkami mitralnymi czy płucnymi” – dodał.

Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty. Przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca i – gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia. Metoda polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową lub nacięcie na klatce piersiowej metalowego stentu z wszytymi płatkami osierdzia, który zastępuje zastawkę. Na świecie po raz pierwszy zastosowano ją w 2002 roku.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!