Wszczepienie neuromodulatorów kobietom często oddającym mocz

12 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zabiegi wszczepienia neuromodulatora nerwów krzyżowych dwóm pacjentkom z tzw. zespołem pęcherza nadreaktywnego, co objawia się m.in. koniecznością częstego oddawania moczu, przeprowadzono w czwartek w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

W Polsce zabieg wszczepienia neuromodulatorów (neurostymulatorów) nie jest wykonywany regularnie, a na świecie metoda stosowana jest od 20 lat.

Wszczepienia neuromodulatorów pacjentkom w wieku 37 i 67 lat dokonał kierownik bydgoskiej Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Dziecięcej prof. Zbigniew Wolski z prof. Jerzym Gajewskim z Klinki Urologii Dalhousie University w Halifaksie (Kanada). Obie kobiety od kilkunastu lat chorowały na zespół pęcherza nadreaktywnego, a młodsza z nich również cierpiała na bóle pęcherza.

"Wszczepiliśmy stymulatory kobietom dlatego, że była to ostatnia możliwość pomocy. Pacjentki przeszły wszystkie etapy leczenia farmakologicznego i powiększenia pęcherza moczowego (...) Niestety wszystkie metody nie przyniosły pożądanych efektów, objawy częstomoczu, stałych parć utrzymywały się. Młodsza pacjentka oddawała mocz w nocy 20 razy, a w dzień co 15-20 minut" - powiedział PAP prof. Wolski.

Zabieg jest mało inwazyjny. Polega na wszczepieniu pod skórę pośladka niewielkiego stymulatora, który pobudza nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych i tym samym reguluje aktywność pęcherza. Urządzenie składa się z neurostymulatora, elektrody oraz zewnętrznego programatora, pozwalającego regulować natężenie stymulacji, a także włączać i wyłączać urządzenie. Pacjenci pilotem mogą zwiększać lub zmniejszać impuls elektryczny, dostosowując go do potrzeb.

Zasada działania jest podobna do rozrusznika serca. Neurostymulator należy kontrolować w pierwszym roku co trzy miesiące, później do pół roku, a po pięciu latach trzeba wymienić baterię.

Prof. Wolski zaznaczył, że o zespole pęcherza nadreaktywnego można mówić, gdy wykluczy się inne choroby z podobnymi objawami, jak rak pęcherza, rozrost gruczołu krokowego, kamica dolnych dróg moczowych i pęcherza moczowego.

"Mamy nadzieję, że neuromodulacja zostanie zaliczona do metod znajdujących się na liście refundacji NFZ lub przynajmniej będzie możliwa na osobiste pozwolenia. W naszej klinice mamy w kolejce 10 pacjentek, które czekają na taki zabieg" - dodał profesor.

Według prof. Wolskiego wcześniej wszczepienie neuromodulatorów w Polsce przeprowadzono u dwóch kobiet przed trzema laty w Warszawie, a w zabiegu uczestniczył specjalista z Finlandii. Przyznał, że nie udało mu się uzyskać informacji jakim efektem zakończyły się tamte zabiegi.

W Europie około 16 proc. społeczeństwa cierpi na zespół nadreaktywnego pęcherza, który zmusza do częstego oddawania moczu lub powoduje nietrzymanie moczu.

Bydgoska klinika od wielu lat współpracuje z kliniką Dalhousie University, m.in w dziedzinie stosowania sztucznych, hydraulicznych zwieraczy cewki moczowej u mężczyzn. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!