Cenne samosiejki – jakie zioła warto zbierać?

15 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

W naszych ogrodach często pojawiają się rośliny, których nie sadziliśmy. Nadgorliwi ogrodnicy próbują pozbyć się niechcianych samosiejek, uznając wszystkie za niepożądane chwasty. Okazuje się jednak, że niektóre z nich są niezwykle pożyteczne. Mogą być doskonałym dodatkiem do potraw, inne zaś mają wysoką wartość leczniczą; stanowią cenne suplementy diety lub wpływają pozytywnie na naszą urodę.

Same korzyści

Niektóre rośliny utrzymują swoje właściwości krótko po ich zerwaniu, inne możemy zasuszyć i zachować przez cały rok. Najczęściej robimy z nich napary do picia, inhalacji, okładów i maseczek. Nie musimy wydawać pieniędzy na witaminy i suplementy z apteki o znikomej wartości. Odpowiednio przetrzymując suszone zioła, mamy pewność, że się nie przeterminują.

Warto wiedzieć, jak cenne wartości mają najbardziej popularne i rozpoznawalne przez nas samosiejki:

  • KONICZYNA ŁĄKOWA

Koniczyna łąkowa

Kwitnie między majem a wrześniem, rozpoznajemy ją po trzech charakterystycznych listkach.

Od stuleci mówi się, że czterolistna przynosi szczęście. Nie każdy jednak wie, że jest także rośliną leczniczą i jadalną. Ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe, a kwiaty koniczyny czerwonej są używane w sporządzaniu syropów podawanych w stanach zapalnych dróg oddechowych. Wyciągi z koniczyny działają również korzystnie na skórę, zwłaszcza w przypadku ran, oparzeń i ukąszeń. To tylko niektóre z jej cennych właściwości, warto również wiedzieć, że koniczynę możemy dodawać do posiłków, przyrządzając ją podobnie jak szpinak.

  • MNISZEK LEKARSKI

Mniszek lekarski

Kwitnie od kwietnia do sierpnia, znany jest pod potoczną nazwą „dmuchawiec” lub „mlecz”.

Od pradawnych lat wykorzystywano lecznicze właściwości jego korzenia. Działał pozytywnie na wątrobę, pęcherz moczowy i nerki. Dziś odkryto jego nowe właściwości; obniża cholesterol, odtruwa organizm, regeneruje skórę, zwiększa wydolność dróg oddechowych. Liście mniszka są również jadalne, mają miodowy posmak, dlatego na ich bazie powstaje zdrowe i smaczne wino. Z kwiatów mniszka lekarskiego można robić soki.

  • POKRZYWA

Pokrzywa

Występuje od czerwca do października, jako jedna z najbardziej nielubianych roślin, ponieważ dotknięcie jej skutkuje bolesnym oparzeniem. Warto jednak spojrzeć na nią przychylnie ze względu na całe spektrum wartości i ogólną dostępność.

Jest bogatym źródłem witaminy C i soli mineralnych, stosuje się ją jako środek odtruwający, wspomaga także przemianę materii i działa moczopędnie, więc korzystnie wpływa na pracę nerek. Najbardziej doceniana cecha pokrzywy to wysoka skuteczność w pielęgnacji włosów – zarówno picie naparów, jak i wcieranie jej we włosy pomaga zahamować nadmierne wypadanie i ich przetłuszczanie. Dodatkowo pokrzywa, po usunięciu parzących pęcherzyków, jest świetnym dodatkiem do wielu potraw.

  • SKRZYP POLNY

Skrzyp polny

Kwitnie w okresie od kwietnia do późnej jesieni.

Jest bogatym źródłem jonów i mikroelementów, ma szereg właściwości; od moczopędnych po przeciwzapalne. Jest szczególnie znany ze swojego pozytywnego wpływu na skórę i paznokcie. Wyciąg ze skrzypu poprawia naszą cerę i pomaga walczyć z trądzikiem oraz słabymi i łamiącymi się paznokciami.

  • MIĘTA

Mięta

Kwitnie od lipca do września.

To najstarszy środek na wszelkie niestrawności i bóle brzucha, wzdęcia oraz zaparcia. Wpływa bardzo korzystnie na przemianę materii, co jest szczególnie istotne dla osób dbających o swoją sylwetkę. Mentol, czyli wyciąg z mięty, ma również właściwości bakteriobójcze i przeciwbólowe. Odświeża również włosy i orzeźwia cały organizm. Jedzenie surowych liści pozwala nam utrzymać świeży oddech dłużej, niż powoduje to guma do żucia, która zwykle też jest na bazie mentolu.

  • SZAŁWIA LEKARSKA

 

Szałwia lekarska

Kwitnie od maja do czerwca, więc dosyć krotko i w bardzo specyficznych warunkach. Jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu bólu gardła i obniżaniu poziomu cukru we krwi. Działa również rozkurczowo i kojąco na stany depresyjne. Jest wysoce cenioną przyprawą w sztuce kulinarnej.

<< < 1 2 > >>
Źródło: DobreBadanie.pl l Magdalena Żmijewska

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!