Suramina lekiem na autyzm?

23 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Już jednorazowa dawka suraminy powoduje tymczasowe zanikanie symptomów autyzmu u badanych zwierząt – wynika z badań opublikowanych na łamach „Translational Psychiatry”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) informują, że suramina – lek przeciwpierwotniakowy stosowany dotychczas w leczeniu śpiączki afrykańskiej – może być skuteczna także w leczeniu zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Z badań na myszach wynika, że już jednorazowa dawka tej substancji przywraca prawidłowy poziom przesyłania sygnałów między komórkami i likwiduje objawy autyzmu na okres około pięciu tygodni – do czasu wydalenia leku z organizmu.

Pomysł na zastosowanie suraminy powstał wraz z pojawieniem się nowej teorii, według której symptomy autyzmu rozwijają się na skutek zaburzonej komunikacji międzykomórkowej w sytuacji zagrożenia.

Jak tłumaczy współautor badania prof. Robert K. Naviaux, w obliczu zagrożenia wywołanego obecnością bakterii, wirusów, szkodliwych chemikaliów czy innych czynników zewnętrznych komórki zaczynają się bronić. W wyniku tego ich błony komórkowe sztywnieją, a wewnętrzne procesy metaboliczne ulegają przemianom. To powoduje drastyczny spadek komunikacji pomiędzy poszczególnymi komórkami, co w dłuższym okresie może prowadzić do różnych trwałych uszkodzeń, np. opóźnienia neurorozwoju w dzieciństwie.

„Komórki zachowują się jak państwa na wojnie. Kiedy pojawia się zagrożenie, umacniają swoje granice. Nie ufają sąsiadom. Ale brak systematycznej komunikacji ze światem zewnętrznym wywołuje zmiany w ich funkcjonowaniu, a w przypadku neuronów może skończyć się to utworzeniem zbyt małej lub zbyt dużej ilości połączeń” – mówi Naviaux.

W reakcji obronnej zestresowanych komórek biorą udział cząsteczki zwane nukleotydami, np. ATP, które zawiadują pracą receptorów purynergicznych odpowiedzialnych za kontrolę nad szerokim spektrum procesów biologicznych powiązanych z objawami autyzmu, jak upośledzone zdolności językowe i społeczne.

Zaobserwowano, że suramina blokuje drogi sygnalizacyjne używane przez ATP i podobne cząsteczki, powodując ustąpienie reakcji obronnej komórek. Komórki zaczynają zachowywać się normalnie, co sprzyja zanikaniu symptomów autyzmu.

Niestety efekty stosowania suraminy nie są trwałe ani nie mają mocy prewencyjnej. Co więcej, długotrwałe przyjmowanie tego środka może prowadzić do anemii i dysfunkcji nadnerczy.

Jednakże wyniki badania są na tyle ciekawe i obiecujące, że postanowiono przeprowadzić pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem suraminy, które mają rozpocząć się pod koniec tego roku. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!