Zażywanie leków na depresję podczas ciąży zmienia metabolizm dzieci

23 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Potomstwo kobiet, które podczas ciąży stosowały leki na depresję może być w dorosłym wieku bardziej narażone na zaburzenia metaboliczne, w tym otyłość, stłuszczenie wątroby i cukrzycę typu 2 – wskazują badania na szczurach, o których informuje serwis EurekAlert.

Jak przypominają autorzy pracy – naukowcy z McMaster University w Hamilton w Kanadzie, szacuje się, że obecnie 10-15 proc. kobiet zażywa leki przeciwdepresyjne będąc w ciąży. Niepożądany wpływ tych leków na zdrowie przyszłego potomstwa nie jest dobrze poznany. Badania nad tym zagadnieniem koncentrują się przeważnie wokół ryzyka schorzeń psychicznych oraz teratogennego, czyli toksycznego dla płodu, działania tych medykamentów. Znacznie mniej uwagi poświęca się ich negatywnemu wpływowi na metabolizm potomstwa.

Nauowcy kanadyjscy prowadzili doświadczenia na samicach szczurów. Części z nich podawali lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) zawierający fluoksetynę (czyli ten sam składnik co Prozac), a części - placebo. Samice otrzymywały lek już na dwa tygodnie przed ciążą, a następnie przez całą ciążę i po porodzie - aż do momentu, gdy przestawały karmić młode.

Okazało się, że potomstwo samic otrzymujących lek miało w wieku 26 tygodni (wiek dorosły) znacznie częściej objawy łagodnego lub umiarkowanego niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które często towarzyszy otyłości i ma związek z różnymi zaburzeniami metabolicznymi. Dzieci matek, które otrzymywały fluoksetynę miały też częściej stan zapalny w wątrobie i znacznie wyższy poziom trójglicerydów, a potomstwo żeńskie – wyższy poziom cholesterolu, w porównaniu z dziećmi samic z grupy kontrolnej.

„Po raz pierwszy wykazaliśmy na modelu zwierzęcym, że zażywanie przez matkę leków przeciw depresji z grupy SSRI przyczynia się do zwiększonego gromadzenia się tłuszczu oraz stanu zapalnego w wątrobie u jej dorosłego potomstwa. Rodzi to obawy, że u dzieci kobiet, które zażywały leki na depresję podczas ciąży może dochodzić do rozwoju trwałych powikłań metabolicznych" – komentuje współautorka pracy Nicole De Long z McMaster University w Hamilton w Kanadzie, która prezentowała wyniki badań na spotkaniu dwóch towarzystw naukowych zajmujących się tematyką endokrynologiczną – tj. International Society of Endocrinology oraz Endocrine Society. Spotkanie odbywa się w dniach 21-24 czerwca w Chicago.

Jak komentują naukowcy, wyniki te nie oznaczają, że kobiety nie mogą zażywać leków przeciw depresji w okresie ciąży. Wskazują jedynie, że może się to wiązać z ryzykiem zaburzeń, których wcześniej nie zidentyfikowano, podkreśla współautorka pracy Alison Holloway.

Badaczka przypomina, że w ostatnich dekadach rośnie liczba dzieci z różnymi zaburzeniami metabolicznymi, w tym cierpiących na otyłość. „Istnieją dowody, że jest to związane ze stylem życia, dostępnością wysoce kalorycznej żywności i zmniejszeniem aktywności fizycznej, jednak nasze badania wykazały, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych może również przyczyniać się do epidemii otyłości i cukrzycy na świecie" – zaznacza prof. Holloway.

Naukowcy podkreślają, że w przyszłości konieczna jest weryfikacja ich najnowszych wyników, a także zrozumienie, w jaki sposób leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI mogą przyczyniać się do zaburzeń metabolicznych u potomstwa. „Jeśli to zrozumiemy będziemy mogli opracować strategie terapeutyczne, które pozwolą stosować te leki u potrzebujących ich kobiet, bez jednoczesnej szkody dla potomstwa” - podsumowuje prof. Halloway. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!