Świadomość przyjęcia placebo a jego skuteczność

29 gru 2010 r.

Fot. Shutterstock

Skuteczność placebo wydaje się nie podlegać dyskusji. Pacjent, nie wiedząc, że zamiast leków przyjmuje – na ten przykład – witaminę C, zaczyna czuć się lepiej. Czy kluczem do skuteczności jest zatem niewiedza?

Otóż niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że samopoczucie przyjmującego placebo może się poprawić mimo świadomości, że terapia opiera się właśnie na placebo. Zespół badaczy pod kierunkiem Teda Kaptchuka (Harvard Medical School) odkrył, że – przynajmniej w jednym konkretnym przypadku – świadomość przyjęcia placebo nie wyklucza jego skuteczności.

 

Badanie dotyczyło 80 pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. 37 osób połykało dwa razy dziennie placebo, wiedząc, że nie posiada ono czysto medycznego wpływu na stan ich samopoczucia. Mimo to, 59% pacjentów poczuło się lepiej. Był to wynik niemal dwa razy wyższy w stosunku do 35% osób w grupie kontrolnej, wobec których nie stosowano żadnych terapii. Jeśli więc placebo jest skuteczne w przypadku zespołu jelita drażliwego – mówi Kaptchuk na łamach serwisu New Scientist – dlaczego mielibyśmy nie badać jego skuteczności w innych sytuacjach? Placebo nie ma wpływu na guzy lub niszczenie mikrobów, jednak wydaje się pomagać w chorobach, gdzie ważna jest samoocena, takich, jak choćby depresja – dodaje badacz.


Tekst dostępny na stronie www.badania.net na licencji Creative Commons

 

Źródło: badania.net, Maciej Twardowski

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!