Hormon stresu powiązany z upośledzeniem pamięci krótkotrwałej

25 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wysoki poziom kortyzolu w organizmie może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania pamięci krótkotrwałej u osób w podeszłym wieku – informuje „Journal of Neuroscience”.

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa (USA) dowiedli, że doświadczanie permanentnego stresu w starszym wieku wiąże się ze stopniowym zanikaniem połączeń synaptycznych w korze przedczołowej, związanej z pamięcią krótkotrwałą.

Badacze wykazali podczas eksperymentów na szczurach, że wiekowe osobniki z wysokim poziomem kortykosteronu (odpowiednika ludzkiego kortyzolu) najgorzej radziły sobie w testach wymagających udziału pamięci krótkotrwałej, a w ich korze przedczołowej znajdowało się o 20 proc. mniej synaps niż u pozostałych zwierząt.

Do badań dobrano młode (4-miesięczne) i stare (21-miesięczne) gryzonie o naturalnie wysokim lub niskim poziomie hormonu stresu. Zwierzęta wkładano do labiryntu w kształcie litery T w 30, 60 lub 120-sekundowych odstępach czasu. W celu otrzymania przekąski szczury za każdym razem musiały wybierać inne ramię labiryntu niż poprzednio.

Okazało się, że im dłuższy odstęp czasu, tym gorzej radziły sobie wszystkie badane zwierzęta. Jednak poziom wykonania zadania u młodych osobników z wysokim lub niskim stężeniem kortykosteronu i starych osobników z niskim stężeniem kortykosteronu oscylował wokół 80 proc. poprawnych wyborów. Tymczasem stare szczury z wysokim poziomem hormonu stresu podejmowały prawidłowe decyzje dużo rzadziej – tylko w 58 proc. przypadków.

Analiza struktury kory przedczołowej gryzoni pozwoliła stwierdzić, że osobniki w podeszłym wieku charakteryzujące się permanentnie wysokim poziomem kortykosteronu miały wyraźne ubytki połączeń synaptycznych, co mogło przyczyniać się do ich problemów z pamięcią krótkotrwałą.

Chociaż niniejsze badania znajdują się dopiero we wczesnej fazie, ich wyniki sugerują, że obniżenie poziomu kortyzolu u niektórych osób w podeszłym wieku mogłoby spowolnić lub zapobiec upośledzeniu pamięci krótkotrwałej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!