Apteczka w podróży - co warto spakować?

28 cze 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wyjeżdżając na wakacje, staramy się zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. W naszym bagażu zawsze powinno znaleźć się miejsce na apteczkę, zwłaszcza jeśli podróżują z nami dzieci i osoby o niskiej tolerancji na zmianę otoczenia. Kiedy dotrzemy do celu wyprawy, może się okazać, że nie ma tam apteki, a czasem nawet najmniejszy odcisk jest w stanie pokrzyżować wakacyjne plany.

Pamiętajmy: apteczka samochodowa i apteczka wakacyjna to dwa zupełne różne zestawy – pierwsza powinna cały czas znajdować się w samochodzie i służy udzieleniu pierwszej pomocy, druga zaś ma być przydatna podczas wyjazdu na wakacje i składa się głównie z leków.

Apteczka samochodowa

Chociaż w Polsce nie jest obowiązkowe posiadanie apteczki w samochodzie, rozsądek nakazuje przygotować taki zestaw. Nawet jeśli sami nie potrafimy udzielać pierwszej pomocy,  zawsze może znaleźć się osoba, która z naszego wyposażenia będzie potrafiła skorzystać. Najlepiej, abyśmy nie znaleźli się w niebezpiecznej dla życia sytuacji, jednak ryzyko wypadku i innego zagrożenia życia istnieje zawsze. Apteczka samochodowa musi być szczelnie zapakowana, musi być też odporna na wstrząsy. Zawiera przede wszystkim: bandaże, opaski elastyczne, chustę trójkątną, cienki koc i nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.

Apteczka wakacyjna

Zestaw podróżny zawiera przede wszystkim leki, a co się z tym wiąże, apteczki tej nie możemy zostawiać w samochodzie, ponieważ podczas upałów temperatura w aucie może osiągnąć do 70 st. C, więc leki mogą ulec zepsuciu. Podczas pakowania powinniśmy się zastanowić, na jakie dolegliwości jesteśmy podatni, jednak warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

Co powinna zawierać apteczka wakacyjna?

  • leki na problemy z żołądkiem – częstszą dolegliwością podczas wyjazdu jest choroba lokomocyjna. Towarzyszą jej mdłości i bóle brzucha. Dlatego przed podróżą zaleca się lekkostrawną dietę i zażycie odpowiedniego leku. Jeżeli mdłości doprowadzą do wymiotów, grozi nam odwodnienie, dlatego podczas podróży musimy być zaopatrzeni w odpowiednią ilość wody. Zmiana jedzenia i bakterie mogą wywołać biegunkę, musimy więc zaopatrzyć się w lekarstwa regulujące trawienie.
  • leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe – wakacyjny urlop mogą zakłócić wszelkiego rodzaju bóle – od bólu głowy, po bóle krzyżowe i urazowe. Oprócz tabletek, pomocne mogą być preparaty przeciwbólowe do smarowania miejscowego. Latem, pomimo pięknej pogody, jesteśmy równie podatni na przeziębienie, zwłaszcza jeśli przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w przeciągach. Ból gardła należy zwalczać od razu, ponieważ łatwo może rozwinąć się w przeziębienie. Należy zaopatrzyć się w leki przeciwgorączkowe, syropy i tabletki do ssania na ból gardła.
  • żelowe kompresy i bandaże – jeżeli podczas wakacji planujemy spędzać czas aktywnie, ryzykujemy przeciążeniem stawów. Nawet, jeśli posiadamy odpowiednie obuwie, mogą zdarzyć nam się skręcenia  i zwichnięcia. Tego typu urazy nie są niebezpieczne, chyba że mamy podejrzenie złamania. Ulgę przyniesie zimny kompres, który również sprzyja gojeniu się siniaków. Warto także unieruchomić miejsca, w których mogło dojść do naciągnięcia wiązadeł za pomocą bandażu.
  • plastry opatrunkowe i woda utleniona – duży dyskomfort powodują otarcia i pęche, których nietrudno się nabawić. Pojawiają się nie tylko na stopach wskutek noszenia niewygodnego obuwia, ale również na dłoniach i ramionach w wyniku noszenia bagażu. Wszelkie otarcia należy zdezynfekować wodą utlenioną i zabezpieczyć opatrunkiem, który chroni przed zakażeniem.
  • preparaty odstraszające owady i łagodzące swędzenie – wakacyjny wyjazd mogą uprzykrzyć natrętne owady. Niektóre ukąszenia bywają szczególnie bolesne i dokuczliwe, dlatego warto mieć przy sobie żele łagodzące pieczenie i swędzenie.
  • kremy z filtrami UV i chłodzące żele na oparzenia – pragnąc szczycić się wakacyjną opalenizną, niezbyt racjonalnie dawkujemy przyjmowanie promieni słonecznych. Opalając się, powinniśmy przynajmniej częściowo blokować falę promieni UV, zwłaszcza jeżeli opalanie tylko podrażnia naszą skórę. Mogą wystąpić na niej zaczerwienienia a nawet oparzenia. Skórę powinniśmy wówczas nawilżać łagodnymi kremami a pieczenie uśmierzą żele chłodzące.
  • zioła – jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do ich zażywania i stosujemy je zamiast leków, warto umieścić w apteczce zestaw saszetek na spektrum dolegliwości: miętę na bóle brzucha i niestrawność, liście senesu na za zaparcia, dąb na biegunkę czy szałwię na stany zapalne i ból gardła.
<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!