MZ: wzrost dopłat do leków wspomagających chemioterapię - do 1 września

1 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Obowiązujące od wtorku wyższe dopłaty do leków wspomagających chemioterapię obowiązują jedynie przejściowo, do 1 września - zapewniło Ministerstwo Zdrowia. Resort podkreśla jednocześnie, że w ramach katalogu chemioterapii leki te będą bezpłatne.

Od 1 lipca obowiązuje nowa lista refundacyjna leków, zgodnie z którą zwiększeniu uległy dopłaty do leków wspomagających, stosowanych po chemioterapii (m.in. Lonquex i Neulasta). Leki te mają za zadanie wspomagać osłabiony chemioterapią układ odpornościowy pacjenta.

Do 1 lipca dopłata pacjentów do leków z tej grupy wynosiła kilka złotych, po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej dopłata wynosi zależnie od leku - ponad 50, a nawet ponad 122 zł.

W wydanym we wtorek komunikacie resort zdrowia zapewnił, że wzrost kosztów leków wspomagających chemioterapią "wzrósł z przyczyn niezależnych" od ministerstwa i jest jedynie przejściowy - do 1 września.

Jak wskazało MZ, zgodnie z ustawą o refundacji leków, "aby można było podjąć działania związane z refundacją leków, w tym z obniżeniem ich ceny, podmioty odpowiedzialne muszą złożyć odpowiednie wnioski, a decyzje wydane na ich podstawie muszą stać się ostateczne".

Ministerstwo zapewniło jednocześnie, że "pacjenci, którzy wymagają leczenia czynnikami stymulującymi wzrost granulocytów, mogą bezpłatnie otrzymać leki w ramach katalogu chemioterapii" zarówno w trybie szpitalnym, jednodniowym lub ambulatoryjnym bez konieczności hospitalizacji (do stosowania w warunkach domowych).

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) poinformowała w przesłanym PAP komunikacie, że zapewnienie ministerstwa o przejściowym wzroście dopłat do leków "udało się uzyskać" w wyniku negocjacji wiceprezesa PKPO Szymona Chrostowskiego z wiceministrem zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!