Plemniki z zamrożonego jądra po raz pierwszy wykorzystano do zapłodnienia

2 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Plemniki pochodzące z zamrożonych jąder japońscy uczeni po raz pierwszy wykorzystali do spłodzenia potomstwa

Prof. Takehiko Ogawa z uniwersytetu Yokohama twierdzi, że taka metoda zapłodnienia daje szansę doczekania się potomstwa chłopcom, którzy muszą być poddani leczeniu przeciwnowotworowemu z użyciem chemioterapeutyków, które niszczą komórki rozrodcze. To coraz częstszy problem w onkologii dziecięcej – podkreśla specjalista.

Mężczyźni cierpiący na choroby nowotworowe przed leczeniem mogą skorzystać z możliwości zamrożenia nasienia. Tej metody nie można jednak wykorzystać u chłopców przed okresem dojrzewania, bo nie wytwarzają jeszcze w pełni dojrzałych i zdolnych do zapłodnienia plemników.

Japońscy biolodzy usunęli samcom myszy fragmenty jąder zaledwie pięć dniu po przyjściu na świat, a następnie je zamrozili. Potem je odmrozili i poddali w laboratorium sztucznie sprowokowanej spermatogenezie, procesowi powstawania i dojrzewania plemników.

Tak pozyskane plemniki myszy wykorzystano do różnego typu zabiegów wspomaganego rozrodu, zarówno do zwykłej inseminacji, jak również mikroiniekcji plemnika bezpośrednio do komórki jajowej (ICSI).

Prof. Ogawa twierdzi, że po takich manipulacjach urodziły się zdrowe myszy, które po dorośnięciu były zdolne do zapłodnienia i doprowadziły do narodzin kolejnej generacji gryzoni. Jego zdaniem, za kilka lat takie zabiegi będzie można przeprowadzić również u ludzi.

Japoński naukowiec przyznał w wywiadzie dla „BBCNews”, że prowadzi już takie próby. Doprowadzenie do poczęcia potomstwa przy użyciu plemników pochodzących z zmrożonych jąder młodych mężczyzn będzie jednak trudniejsze niż u myszy, gdyż bardziej skomplikowany jest u nich proces spermatogenezy.

Prof. Ogawa jest jednym z czołowych na świecie specjalistów zajmujących się sztuczną spermatogenezą. Przed kilkoma laty wykazał, że plemniki samców myszy można wyhodować z fragmentów tkanki jąder, które po pobraniu zamrożono na okres od 4 do 25 dni.

Dr Allan Pacey z University of Sheffield przyznaje, że badania japońskiego naukowca są już tak zaawansowane, że powtórzenie tej procedury również u ludzi z pewnością będzie wkrótce możliwe. (PAP)

Przeczytaj również: Sztuczny plemnik >>


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!