Mleko mamy – najlepsze na świecie

4 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wpływa na budowanie odporności i dostarcza niemowlęciu składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Mleko mamy zmienia swój skład zarówno wraz z rozwojem dziecka, jak i w ciągu jednego karmienia. Jest wygodne, a do tego bezpłatne! 4 lipca, obchodzimy także jego święto – Światowy Dzień Mleka!

To, jak przyszła mama odżywia się w czasie ciąży, już od poczęcia wpływa na przyszłe zdrowie dziecka. Już po urodzeniu mleko mamy warunkuje nie tylko prawidłowy rozwój malucha. Karmienie piersią sprzyja także właściwemu programowaniu metabolizmu noworodka. Niepowtarzalny proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia trwa przez pierwszych 1000 dni życia dziecka, już od chwili jego poczęcia.

W czasie ciąży ważna jest więc prawidłowa dieta mamy, a po urodzeniu – najlepsze dla dziecka jest mleko matki. Idealnie dostosowane do potrzeb niedojrzałego układu pokarmowego dziecka, a ponadto lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Dlatego też wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuacja karmienia mlekiem kobiecym do 2. roku życia są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Karmienie piersią to także jedna z 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni.

Wbrew pozorom nie wszystkim mamom i maluchom karmienie piersią przychodzi naturalnie. Zdarzają się problemy medyczne, wtedy z pomocą i wsparciem przychodzi lekarz, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla dziecka. Wiele mam wskazuje jako główną przyczynę niekarmienia zbyt małą ilość pokarmu lub wrażenie, że dziecko się nie najada. Zdarzają się też problemy z opanowaniem techniki przystawiania dziecka do piersi lub odciągania pokarmu. Większość z tych komplikacji można jednak przezwyciężyć, a karmienie piersią to proces, którego można się nauczyć! Informujemy i przypominamy o tym wszystkim Mamom w ramach kampanii edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” realizowanej pod hasłem: „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią”.

Mleko mamy jest tak cenne, że na całym świecie powstają Banki Mleka Kobiecego, zajmujące się jego pozyskiwaniem, badaniem i dostarczaniem niemowlętom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione naturalnie przez mamę. Banki mają za zadanie zapewnić wszystkim dzieciom równe szanse w dostępie do najlepszego pokarmu, który odżywia, ale też chroni przed chorobami, zapobiega alergiom i przeciwdziała niektórym poważnym schorzeniom cywilizacyjnym, jak np. otyłość.

Karmienie piersią to wiele korzyści także dla mamy. Pokarmu naturalnego nie trzeba przygotowywać, podgrzewać, jest zawsze na miejscu i dostępny o każdej porze, co pozwala zaoszczędzić mamie sporo czasu. Wiele mam zdaje sobie sprawę z faktu, że karmienie piersią pozwala też szybciej wrócić do formy sprzed ciąży i sprzyja utracie zbędnych kilogramów.

Do produkcji mleka wykorzystywana jest bowiem m.in. zgromadzona w trakcie ciąży tkanka tłuszczowa, stanowiąca rezerwę energetyczną. U mam karmiących badania wykazują niższe ryzyko zachorowania m.in. na raka sutka. Im dłuższy jest łączny czas karmienia naturalnego, tym mniejsze jest ryzyko rozwoju raka piersi. Z kolei wydzielany w trakcie laktacji hormon, prolaktyna, działa relaksująco i uspokajająco.

Karmienie piersią to nie tylko najlepszy sposób żywienia małego człowieka. To ważny aspekt macierzyństwa, zarówno dla mamy, jak i dziecka. Warto zawalczyć o karmienie naturalne i przekazać dziecku to, co najlepsze.

Więcej informacji na temat karmienia piersią oraz jego wpływu na zdrowie i kształtowanie metabolizmu najmłodszych można znaleźć na edukacyjnej platformie www.1000dni.pl.

Angelika Górska – specjalista ds. żywienia edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”

Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!