Rodzeństwo ma większy wpływ na ryzyko otyłości niż rodzice

9 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Dzieci, które mają otyłego brata lub siostrę, są ponad dwukrotnie bardziej narażone na otyłość niż te, które mają otyłego rodzica - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Massachusetts General Hospital. Informację podaje serwis "EurekAlert".

Wniosek ten jest wynikiem analizy danych pochodzących z szeroko zakrojonych badań Family Health Habits Survey, w których wzięło udział 10 tys. Amerykanów. Z tej grupy wybrano 2 tys. uczestników reprezentujących rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Pod uwagę wzięto m.in. status społeczno-ekonomiczny, dane demograficzne, stan zdrowia, aktywność fizyczną rodziców i dzieci oraz nawyki żywieniowe.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem otyłość jednego z rodziców była związana z ponad dwukrotnie większym ryzykiem wystąpienia otyłości u potomka niż w przypadku rodziców o wadze w normie. Ryzyko było zredukowane, jeśli dziecko regularnie uprawiało sport.

W rodzinach z dwojgiem dzieci znacznie większe znaczenie miała jednak otyłość rodzeństwa. Jeśli jedno z dzieci było otyłe, ryzyko otyłości u drugiego było ponad pięciokrotnie większe niż w przypadku rodzin, w których żadne z dzieci nie miało problemów z nadwagą. Jeśli rodzeństwo było tej samej płci, otyłość starszego dziecka w jeszcze większym stopniu wpływała na ryzyko otyłości u młodszego (8,6-krotne podwyższone ryzyko u dziewczynek i 11,4-krotne u chłopców).

Zaobserwowano również, że otyłość jednego z rodziców miała wpływ na ryzyko otyłości u starszego dziecka (podobnie jak w przypadku jedynaków prawdopodobieństwo było dwukrotnie większe), jednak już nie u młodszego dziecka.

"Młodsze dzieci naśladują starsze rodzeństwo, często chcąc uzyskać jego akceptację. Rodzeństwo może też spędzać ze sobą więcej czasu niż z rodzicami - spożywając wspólnie posiłki czy zajmując się sportem. Choć nie możemy powiedzieć, że otyłość jednego dziecka bezpośrednio wpływa na ryzyko otyłości u drugiego, zaobserwowana zależność wydaje nam się interesująca" - mówi autor badań dr Mark Pachucki, dodając, że należy spożytkować tę wiedzę, by udoskonalić programy zapobiegania otyłości w rodzinach.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!