Udar słoneczny – groźne powikłania letniego przegrzania

9 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Letnia pora to okres, gdy najłatwiej jest o chwilę nieuwagi – spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, często bez nakrycia głowy i odpowiedniej ochrony przed słońcem. Zdarza się, że po takich chwilach czujemy się osłabieni, mamy zawroty głowy. Tego typu objawy powinny nas zaniepokoić, ponieważ możliwe, że doszło do udaru słonecznego.

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny (inaczej zwany też udarem cieplnym), to reakcja organizmu na przegrzanie. Nasze ciało ma swoje granice w procesie termoregulacji, jeśli zostanie ono zbytnio rozgrzane, nie zdąży się ochłodzić i zareaguje udarem cieplnym. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy przebywamy na zewnątrz, bez okrycia głowy i odpowiedniej ilości płynów  lub gdy znajdujemy się w dusznym pomieszczeniu.

Udar słoneczny może być szczególnie groźny dla osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, dzieci i osób starszych. Młody organizm nie ma jeszcze w pełni wykształconego procesu odprowadzania ciepła z organizmu, a u osób starszych mogą występować jego zaburzenia. Alkohol jest również groźny – odwadnia organizm i zaburza poziom elektrolitów (jonów soli).

Objawy i postępowanie

Powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie nieprawidłowości w naszym samopoczuciu, które pojawią się po ekspozycji na słońce lub też przebywaniu w dusznym miejscu. Wśród głównych objawów są m.in.

  • Zwroty i bóle głowy, nudności
  • Mroczki przed oczami
  • Zwiększone pragnienie
  • Podwyższona temperatura ciała, dreszcze
  • Gorąca skóra, brak pocenia

Natychmiast po zauważeniu takich objawów należy zadbać o przyjęcie płynów (poza herbatą i innymi napojami kofeinowymi oraz alkoholem), schłodzenie ciała poprzez chłodną kąpiel – nie lodowatą, ponieważ nagła zmiana temperatury może doprowadzić do szoku termicznego. Wskazane są również chłodne okłady na okolice karku i głowy oraz przeniesienie osoby dotkniętej udarem w chłodne miejsce. Ważne jest uzupełnienie poziomu płynów i elektrolitów w organizmie (można w tym celu wybrać wodę mineralną lub wodę z dodatkiem soli).
W zależności od tego, czy osoba z udarem słonecznym jest blada lub czerwona, należy ułożyć ją głową poniżej tułowia (skóra blada) lub w pozycji półleżącej (skóra czerwona). Oprócz tego trzeba poluźnić ciasne ubranie.

Jeśli wystąpi omdlenie lub objawy udaru słonecznego nie ustąpią, konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza, ponieważ silny udar może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Profilaktyka

Aby uniknąć udaru, najważniejsze jest nakrycie głowy, by ochronić ją przed promieniami słonecznymi, nawadnianie organizmu  (w upalne dni organizm potrzebuje więcej wody, niż zazwyczaj), a także unikanie gorących pomieszczeń.

Pamiętajmy również, by dobrać odpowiedni ubiór – promienie słoneczne przenikają  przez tkaniny, a ciemna odzież pochłania promienie słoneczne.

Podczas upałów warto też zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do odwodnienia i przegrzania.
Dzieci i osoby starsze powinny być pod ścisłą opieką. Małe dzieci mogą z opóźnieniem zareagować  na objawy udaru, dlatego też muszą mieć stale podawane płyny.

Zarówno uchronić się przed udarem słonecznym, jak i stać się jego ofiarą, jest bardzo łatwo. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która może uchronić przed niebezpiecznym przegrzaniem.

Przeczytaj również: Opalanie: fakty i mity >>


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!