KE ukarała 6 firm farmaceutycznych za blokowanie leków generycznych

9 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Komisja Europejska nałożyła w środę 427,7 mln euro kary na francuski koncern farmaceutyczny Servier oraz pięć innych firm tej branży za zawieranie umów, które miały na celu zablokowanie wejścia na rynek tańszych leków generycznych.

Według KE koncern Servier systematycznie skupował od konkurentów patenty na leki generyczne, które mogły być tańszą alternatywą dla produkowanego przez francuską firmę leku perindopril, stosowanego przy nadciśnieniu tętniczym. Miało to zapobiec wejściu na rynek w Unii Europejskiej podobnych preparatów.

"Takie postępowanie w jasny sposób narusza konkurencję" - ocenił komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia na konferencji prasowej w Brukseli. Jego zdaniem zawierając umowy w sprawie sprzedaży patentów, ukarane firmy faktycznie dzieliły między siebie rynek, zamiast ze sobą konkurować. "Takie praktyki bezpośrednio szkodzą pacjentom, krajowym systemom ochrony zdrowia oraz podatnikom" - powiedział unijny komisarz.

Servier musi zapłacić największą część nałożonej przez KE kary finansowej (około 331 mln euro). Pozostałą kwotę uiścić mają firmy: Niche/Unichem (ok. 14 mln euro), Matrix (17,1 mln), Teva (15,5 mln), Krka (10 mln) i Lupin (40 mln). (PAP)

Przeczytaj również: Lek generyczny to nie podróbka >>


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!