Sondaż: 54 proc. Polaków za szybszym dostępem chorych na raka do terapii

9 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

54 proc. Polaków ocenia, że chorzy na nowotwory powinni mieć ułatwiony dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji „Onkologia 2025”. Znacznie mniej respondentów podało pacjentów z innymi schorzeniami.

Ogólnopolskie badanie zostało przeprowadzone przez Millward Brown w dniach 26-29 czerwca wśród 1001 osób w wieku 18 lat i więcej.

Wśród grup, które powinny mieć ułatwiony dostęp do badań diagnostycznych i do leczenia (tzw. szybka ścieżka) najwięcej, bo 54 proc. respondentów, spontanicznie podało osoby z chorobą nowotworową, 25 proc. wymieniło osoby z chorobami układu krążenia, a 13 proc. - chorych na przewlekłe, śmiertelne i ciężkie choroby, do 9 proc. odpowiedziało, że taki ułatwiony dostęp powinni mieć wszyscy, 8 proc. - że chorzy na cukrzycę, 7 proc. wskazało chorych na alzheimera i inne choroby neurologiczne, a 6 proc. - dzieci.

Jak oceniają autorzy badania, tak wysokie poparcie dla ułatwionego dostępu do badań w przypadku chorych na raka może wynikać z faktu, że aż 72 proc. respondentów miało w rodzinie lub wśród przyjaciół osoby z chorobą nowotworową. 44 proc. powiedziało, że przypadek zachorowania na raka wśród bliskich zdarzył się w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wśród najważniejszych problemów polskiej służby zdrowia badani wymieniali głównie kolejki: do lekarzy specjalistów – 65 proc., do lekarzy pierwszego kontaktu – 24 proc., do szpitali – 16 proc., długie oczekiwanie na zabieg/operację – 16 proc. Można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź, dlatego procenty nie sumują się do 100.

Aż 94 proc. osób zadeklarowało, że słyszało, iż opóźnienie diagnozy i rozpoczęcia leczenia choroby nowotworowej choćby o miesiąc zmniejsza szanse pacjenta na wyleczenie i przeżycie.

„Wyniki badań bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Pokazują, że Polacy doskonale rozumieją naturę chorób nowotworowych i chcą poprawy sytuacji pacjentów" - powiedział prezes Fundacji „Onkologia 2015” Mirosław Stachowicz. Fundację tworzy grupa ekspertów z obszaru organizacji opieki zdrowotnej, medycyny i zarządzania. Jej zadaniem ma być opracowywanie wysokiej jakości badań i analiz z obszaru organizacji opieki onkologicznej.

Jednocześnie z badania wynika, że tylko 40 proc. słyszało o projekcie stworzenia tzw. pakietu onkologicznego, czyli zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, który zakłada m.in. stworzenie „szybkiej ścieżki” dla osób z rozpoznaniem nowotworu złośliwego lub jego podejrzeniem. Pakiet onkologiczny został przyjęty przez rząd razem z tzw. pakietem kolejkowym 10 czerwca br. Obecnie pracuje nad nim sejmowa komisja zdrowia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!