Pasożyt wywołujący malarię ukrywa się w szpiku kostnym

10 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wywołujący malarię pasożyt po zakażeniu swej ofiary ukrywa się w jej szpiku kostnym – wykazały badania opublikowane przez pismo „Science Translational Medicine”.

Od kilkudziesięciu lat podejrzewano, że pierwotniak z rodzaju Plasmodium, tzw. zarodziec, może chować się w szpiku kostnym zakażonej osoby. Jednak dopiero teraz wykazał to prof. Matthias Marti i jego zespół z Harvard School of Public Health po badaniach przeprowadzonych na zwłokach ofiar malarii.

„Nie ma co do tego już żadnych wątpliwości” - stwierdza specjalista w wypowiedzi dla „BBCNews”. Dodaje, że jest to ważne odkrycie, ponieważ pozwoli opracować nowe, bardziej skuteczne leki. Jest też większa nadzieja na uzyskanie odpowiedniej szczepionki. Nie udaje się jej uzyskać, mimo wielu lat badań.

Specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Warszawy, dr Piotr Kajfasz wyjaśnia, że malaria, czyli po polsku zimnica, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka. Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się powodując ich rozpad. Teraz wiadomo, że jest w stanie ukrywać się w szpiku kostnym.

Według najnowszych danych opublikowanych przez „Lancet”, malaria co roku zabija ponad 1,2 mln ludzi, o prawie 50 proc. więcej niż dotychczas sądzono. Do 90 proc. zakażeń dochodzi w Afryce Subsaharyjskiej.

Na szczęście, liczba zakażeń spada. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) twierdzą, że w ostatniej dekadzie liczba ofiar malarii zmniejszyła się o 38 proc. Ta tendencja powinna się utrzymać. Prognozuje się nawet, że za kolejne 10 lat choroba ta może zostać całkowicie wyeliminowana, w co trzecim dotkniętym nią kraju.

Dr Kajfasz podkreśla, że zdarzają się zakażenia malarią w Europie wokół dużych portów lotniczych, takich jak w Zurych, Wiedeń-Schwechat, Berlin, Frankfurt nad Menem, Amsterdam-Schiphol i Londyn-Heathrow. Dochodzi do tego wtedy, gdy samice komarów zostaną przetransportowane na pokładach samolotów. Są one przenoszone również na pokładach statków. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!