Coraz więcej zachorowań na boreliozę. Jak ochronić się przed kleszczami?

11 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

W tym półroczu odnotowano aż 4703 zakażeń boreliozą. Liczba zachorowań w porównaniu z zeszłym rokiem jest o 30% większa, a to dopiero początek sezonu wakacyjnego. Najprawdopodobniej tak duża liczba kleszczy może jest wynikiem ciepłej zimy. Największym problemem wydaje się jednak to, że lekarze mają problem z wykryciem tej choroby. Na jakie objawy zwracać uwagę i jak chronić się przed kleszczami?

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, jest dość nowym schorzeniem – jej pierwsze objawy rozpoznano dopiero w latach 80-tych XX wieku. Przenoszone są najczęściej przez krętki, ale występują też formy przetrwalnikowe (jak cysty). Na terenie Polski kleszczy zakażonych i przenoszących dalej swoje choroby jest około 10-15%. Najwięcej z nich znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, opolskim, podlaskim, mazowieckim i dolnośląskim. Nie każdy osobnik jest zakażony, więc nie każde ukąszenie będzie niosło za sobą chorobę.

Trudności z diagnozą

W przypadku boreliozy, nie ma stuprocentowo skutecznego badania mającego wykryć ten rodzaj choroby. Najczęściej wykonywane jest badanie krwi mające wykazać występowanie przeciwciał IgM i IgG. Problematyczne jest jednak to, że rozwój tych przeciwciał następuje dopiero klika tygodni po zarażeniu. Dodatkowo badanie nie jest przesądzające, ponieważ nie u wszystkich zakażonych wynik serologiczny będzie pozytywny.

Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy kleszcz nas ugryzie, jest złapanie go podczas usuwania ręcznego (robimy to tylko przy użyciu rękawiczek) i zbadanie go testem PCR (badanie DNA). Wtedy jesteśmy pewni, czy kleszcz który nas ugryzł jest zarażony czy nie.

Objawy boreliozy

Początki choroby przebiegają najczęściej bezobjawowo. Warto jednak zwrócić uwagę na długo utrzymujące się symptomy, nasilające się zwłaszcza cyklicznie – co 4 tygodnie (taki jest cykl rozwoju krętków). We wczesnej fazie boreliozy występuje ogólne złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zmęczenie, gorączka, bóle mięśniowo – stawowe, bóle stawów. Chorzy skarżą się również na bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia czucia, porażenia nerwów, zaburzenia rytmu serca.

U około 30% zakażonych (i tylko u 10% dzieci) występuje też tzw. rumień wędrujący – plama o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, zaczerwieniona, może być też lekko wypukła, ciepła i bolesna w dotyku. Cechą charakterystyczną rumienia wędrującego jest to, że jest jaśniejszy w środku, pojawia się  1-3 tygodnie po ukąszeniu i jest sygnałem do natychmiastowego udania się do lekarza.

Po mniej więcej roku od zakażenia boreliozą następuje faza przewlekła choroby: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niedowład, zaburzenia czucia, pamięci i osobowości, nawracające zapalenia stawów. Przy tych objawach i braku niepokojących wyników krwi czy innych testów (jak ELISA, Western Blott, PCR) borelioza mylona jest z nerwicą, reumatyzmem, stwardnieniem rozsianym czy toczniem rumieniowatym.

Jak leczyć boreliozę

Na boreliozę stosuje się leczenie antybiotykowe, które trwa najkrócej kilka miesięcy. Jedyną prewencją na choroby przenoszone przez kleszcze jest szczepionka na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych – nie uchroni nas to jednak przed zarażeniem boreliozą.

Jak stać się niewidzialnym przed kleszczami

Najwięcej kleszczy występuje w lasach liściastych, chociaż coraz częściej pojawiają się też w parkach. W brew pozorom kleszcze nie wchodzą na drzewa, ale znajdują się w wysokich trawach czy krzewach Szukają delikatnych miejsc na ciele – skóry pod kolanem, za uszami, pod pachami, tam gdzie jest najlepsze ukrwienie. Mimo tego ich ukłucie jest bezbolesne.

Najbardziej skuteczną ochroną przed kleszczami są preparaty zawierające syntetyczny DEET (stosować tylko zgodnie z zaleceniami na ulotce). Dobrze ochronić się też bluzkami lub bluzami z długim rękawem, spodniami, wysokimi skarpetami (nie stopkami) i krytymi butami, najlepiej do kostki. Młodsze dzieci powinny także nosić czapki. Ostatnio na rynku pojawiły się spraye z permetryną, które stosowane na ubrania dodatkowo odstraszają kleszcze (można też kupić odzież już fabrycznie zaimpregnowaną tą substancją).

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!