Chińskie zioło zabija komórki nowotworu trzustki

11 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Tryptolid, substancja wyizolowana z chińskiego zioła teng lei gong, zmniejsza przeżycie komórek raka trzustki i przyspiesza ich śmierć - dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty. Wszystko za sprawą jej negatywnego wpływu na białko GRP78, które w warunkach normalnych chroni komórki nowotworowe przed apoptozą.

Praca na ten temat pojawiła się w lipcowym wydaniu pisma „AJP: Gastrointestinal and Liver Physiology”.

Tryptolid to aktywny składnik rośliny Tripterygium wilfordii (znanej też pod nazwą teng lei gong - „winorośl boga piorunów”) - zioła od tysięcy lat wykorzystywanego w tradycyjnej chińskiej medycynie. W Chinach, a także Korei i Japonii, ceniona jest przede wszystkim za właściwości przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwnowotworowe.

Od jakiegoś czasu także zachodni naukowcy zaczynają dostrzegać jej potencjał. Przeprowadzono już kilka ciekawych badań z użyciem tryptolidu, które dały bardzo obiecujące wyniki. Dowiedziono m.in., że hamuje on wzrost nowotworu trzustki, odbytu i jajników oraz poprawia stan pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, stwardnieniem rozsianym i toczniem.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty postanowili dokładniej przyjrzeć się wpływowi tryptolidu na komórki raka trzustki i wyjaśnić, jakie konkretnie procesy stoją u podstaw antynowotworowego działania tej substancji.

Jak przypomina kierujący badaniem dr Ashok Saluja, rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Współczynnik przeżycia pięciu lat wynosi dla tej choroby poniżej 5 proc. To czwarta najczęstsza przyczyna zgonów w USA.

Jednym z czynników zapewniających rakowi trzustki taką zjadliwość jest białko GRP78, należące do rodziny białek szoku cieplnego (HSP), które w warunkach normalnych bierze udział w transporcie wewnątrzkomórkowym i sygnalizacji komórkowej oraz współdziała z podstawowymi mechanizmami kontrolującymi proliferacje?, różnicowanie i s´mierc´ komórek. Jednak wzrost ekspresji GRP78 wiąże się z powstaniem różnych chorób, w tym nowotworu trzustki. Białko to ma zdolność do hamowania apoptozy, czyli programowanej śmierci komórek guza, co czyni je nieśmiertelnymi i odpornymi na chemioterapeutyki.

Naukowcy z zespołu dr. Saluja podawali wyizolowany z teng lei gong tryptolid do hodowli ludzkich komórek raka trzustki. Okazało się, że w jego obecności spada poziom i aktywność białka GRP78, przez co złośliwe komórki wchodzą na drogę apoptozy i zaczynają masowo umierać.

Ma to związek z procesami fałdowania białka. Fałdowanie zachodzi u ssaków w strukturze komórkowej, zwanej siateczką śródplazmatyczną (ER). To tu osiągają one swą finalną, czwartorzędową strukturę. W przebiegu nowotworu proces powstawania nowych białek jest tak szybki, że ER nie nadąża z ich fałdowaniem. Powstają duże ilości białek o nieprawidłowym fałdowaniu, które odkładają się w świetle ER. Stan ten określa się mianem stresu siateczki śródplazmatycznej.

Długotrwały stres ER aktywuje z kolei proces adaptacyjnej odpowiedzi na stres, czyli UPR (unfolded protein response), którego celem jest przywrócenie równowagi w komórce poprzez wznowienie możliwości fałdowania białek. Głównym elementem tej odpowiedzi jest białko GRP78, niezbędne do właściwego fałdowania protein.

Wysokie stężenia GRP78 (takie, z jakim mamy do czynienia w komórkach nowotworowych) zapewnia więc sprawny przebieg reakcji UPR i powoduje, że stres ER w zostaje zażegnany, a komórki raka mogą dalej funkcjonować.

Jednak, co zauważyli naukowcy z Minnesoty, w obecności tryptolidu poziom GRP78 gwałtownie spada. Powoduje to zaburzenie przebiegu UPR, białka w dalszym ciągu nie tworzą się prawidłowo, w efekcie czego komórka nowotworowa wchodzi na drogę apoptozy i umiera.

„Nasze badanie pokazuje, że długotrwała ekspozycja nowotworu na tryploid przyczynia się do obniżenia ekspresji białek GRP78, co wywołuje chroniczny stres siateczki śródplazmatycznej, który ostatecznie prowadzi do śmierci komórek” - podsumowuje dr Saluja.

„Uważamy więc, że tryploid może stanowić nowatorski mechanizm hamowania wzrostu i przeżycia nowotworu trzustki” - dodaje. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!