Wazektomia powiązana z występowaniem raka prostaty

15 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zabieg wazektomii zwiększa ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego – informują naukowcy na łamach „Journal of Clinical Oncology”.

Badacze ze Szkoły Zdrowia Publicznego Harvarda w Bostonie (USA) donoszą, że wazektomia o 10 proc. zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty, przy czym ryzyko wystąpienia zaawansowanego lub śmiertelnego stadium nowotworu może być wyższe nawet o odpowiednio 19 lub 20 proc.

Naukowcy przeanalizowali dane prawie 50 tys. mężczyzn uzyskane na przestrzeni 24 lat (1986-2010) i zaobserwowali, że u ponad 6 tys. z nich rozwinął się w tym czasie rak gruczołu krokowego, przy czym 811 pacjentów nie udało się uratować. Stwierdzili też, iż 25 proc. osób badanych przeszło zabieg wazektomii. Na tej podstawie obliczyli ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Wyniki jednoznacznie pokazały, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczołu krokowego jest wyższe u mężczyzn po wazektomii, ale nadal nie wiadomo dlaczego. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!