Jeden test krwi pozwala wykryć 14 nowotworów

16 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Aż 14 różnych nowotworów pozwala wykryć jeden test krwi – twierdzą badacze amerykańscy na łamach “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Phillip Stafford z Arizona State University przekonuje, że badanie z 95-procentową dokładnością wykrywa takie nowotwory, jak rak piersi, rak krtani, szpiczak mnogi oraz glejak wielopostaciowy (guz mózgu). Jedynie w przypadku raka trzustki wiarygodność testu nie przekracza 80 proc., ale i tak jest wysoka.

Test polega jedynie na pobraniu próbki krwi, która wprowadzana jest do aparatu wykrywającego przeciwciała świadczące o rozwoju choroby nowotworowej. Krążą one we krwi i można je wyłapać urządzeniem, w którym znajdują się białka, do których przyłączają się odpowiednie komórki nowotworowe.

Aparat przetestowana dotąd na 120 Amerykanach, jedni chorowali już na raka, o czym wiedzieli badacze, pozostali byli zdrowi, w każdym razie żadne wcześniejsze badania nie wykazały, że są chorzy na nowotwory. Ryzyko błędu fałszywie pozytywnego, sugerującego, że u badanej osoby rozwija się jakiś nowotwór, oceniono jedynie na 2 proc.

Dr Rienk Offringa z Niemieckiego Centrum Onkologicznego w Heidelbergu twierdzi w wypowiedzi dla tygodnika ”Spiegel”, że testy krwi są już tak dopracowane, że wkrótce będą wykorzystywane w codziennej praktyce medycznej. Powinny być również tanie w użyciu. Dzięki nim będzie można regularnie się badać na obecność nowotworu. Ich przydatność będzie duża, gdy się potwierdzi, że pozwalają wcześnie wykrywać chorobę nowotworową, zanim jeszcze pojawią się pierwsze objawy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!