Żywność ekologiczna znacznie zdrowsza od nieekologicznej

17 lip 2014 r.

Fot. Shutterstock

Brytyjscy naukowcy ustalili, że żywność organiczna zawiera więcej przeciwutleniaczy, mniej metali ciężkich i mniej pozostałości pestycydów niż żywność nieorganiczna - zawiadamia "British Journal of Nutrition".

Badacze z Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) przeanalizowali dane pochodzące z 343 badań porównujących właściwości jedzenia wyprodukowanego w sposób organiczny oraz jedzenia konwencjonalnego i doszli do wniosku, że żywność ekologiczna zawiera od 18 do 69 proc. więcej polifenoli (silnych antyoksydantów), prawie o połowę mniej kadmu (metalu ciężkiego), niższe stężenie azotu (o 10 proc.), azotanu (o 30 proc.) i azotynu (o 87 proc.), a także 4 razy mniej pozostałości po pestycydach.

Według prof. Carlo Leiferta i jego współpracowników, spożywanie produktów pochodzenia organicznego może zapewnić przyswojenie tylu przeciwutleniaczy, co zjedzenie jednej lub dwóch dodatkowych porcji warzyw i owoców dziennie, a przy okazji pomaga uniknąć przyjmowania wielu szkodliwych substancji.

Najnowsza praca badawcza brytyjskich naukowców stanowi ważny głos w dyskusji nad zaletami produktów ekologicznych w porównaniu z konwencjonalnymi wytworami, ponieważ stoi w sprzeczności z wynikami poprzednich analiz (z 2009 i 2012 roku), których autorzy nie stwierdzili występowania istotnych różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami żywności.

Żywność organiczna (ekologiczna) to określenie żywności, którą wytwarza się przy pomocy naturalnych metod uprawy, które obejmują m.in. stosowanie nawozów organicznych (oborników, kompostów), mechanicznego odchwaszczania, czy techniki płodozmianu. Przy produkcji żywności organicznej nie dopuszcza się używania pestycydów i nawozów sztucznych. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!